Bakan Elvan YHT ve Metro Çalışmaları İle İlgili Açıklamalarda BulunduBakan Elvan YHT ve Metro Çalışmaları İle İlgili Açıklamalarda Bulundu :Neler Oluyor? programına konuk olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, bakanlığının yürüttüğü çalışmalara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

ANKARA-SİVAS YHT HATTI
Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hattı üzerinde yapım çalışmalarının sürdüğünü bildiren Elvan, Ankara-İzmir hattında ise Polatlı’dan Afyonkarahisar’a kadar olan kesimde şu anda kış olması nedeniyle tünel çalışmalarını devam ettiğini açıkladı.

Elvan, şunları kaydetti:
“2015 yılında Salihli’ye kadar olan kesimin ihalesine çıkacağız. Afyonkarahisar’dan Uşak-Banaz’a kadar bir ihalemiz var. Daha sonra Banaz’dan itibaren bir dilimimiz daha var, bir de Salihli’ye kadar olan bölümümüz var. Bunların yapım ihalelerine 2015 yılında çıkacağız. Herhangi bir sorunumuz söz konusu değil. Ankara-İstanbul direk hızlı tren hattına yönelik olarak ilgi duyan firmalara kendi verilerimiz paylaştık, fizibilite çalışmalarımızı paylaştık. Değişik yerli firmalarımız var. İlgilenen 5-6 yerli firmamız var. Sincan’dan Köseköye’e kadar 280 kilometrelik kesime yönelik bir fizibilite çalışmamız var. Kabaca bakıldığında Ankara ile İstanbul arasında günde yaklaşık 100 bin vatandaşımızın seyahat ettiğini görüyoruz. Ciddi bir ihtiyaç. Bunun bir kısmı 10-12 bin civarındaki kısmı uçakla seyahat ediyor, 3-4 bin kişi yüksek hızlı trenimizle Eskişehir üzerinden seyahat ediyor, otobüsle, özel araçlarıyla seyahat edenler var. Köseköy’de itibaren ise yine Kocaeli oradan Yavuz Sultan Selim Köprüsü oradan Edirne-Kınalı’ya kadar olan kesimin yüksek hızlı tren hattını Bakanlık olarak kendimiz inşa edeceğiz. Yani Köseköy’den itibaren Üçüncü Köprü’nün üzerindeki demiryolu hattını, oradan Kınalı’ya kadar olan kısmı kendimiz inşa edeceğiz. Üçüncü Köprü üzerinden çift hattımız olacak. Sincan’dan Köseköy’e kadar olan kısmı Yap-İşlet-Devret modeliyle ihaleye çıkmak istiyoruz.”

KEÇİÖREN METROSU
Keçiören Metrosu’na yönelik çalışmaların hangi aşamada olduğuna ilişkin açıklama yapan Elvan, “Keçiören Metrosu’yla ilgili çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Haziran ayı itibarıyla tüm çalışmaları tamamlayıp test sürüşlerine başlamayı planlıyoruz. Yani gelişmeler gayet iyi, geçmişte bazı eksiklikler söz konusu olmuş, onları arkadaşlarımız tamamlıyor” dedi.

ESENBOĞA METROSU
Bakan Elvan, Esenboğa Havalimanı’na yapılacak olan metro konusunda, “Bir güzergahımız var, iki farklı alternatifimiz söz konusu. Bunlardan birini tercih edeceğiz. Bununla ilgili projemiz var. Alternatiflerden hangisine karar verirsek o konuda daha detay çalışmalara başlayacağız. Bunlardan bir tanesi Esenboğa’nın doğrudan Keçiören’e bağlanması, diğer alternatifimiz ise Ulus’tan Kızılay’a bağlantı sağlanması. Bu iki alternatiften birine karar vereceğiz” açıklamasında bulundu.

MİLLİ YÜKSEK HIZLI TREN ÜRETİMİ
Ulaşımda yerli üretimin payı konusunda rakamları paylaşan Elvan, “Türkiye’de özellikle demiryolu sektöründe binin üzerinde firmamız var ve her geçen gün büyüyen, gelişen firmalarımız var. Bunu gururla söyleyebilirim” dedi.

“Milli hızlı tren üretmeye yönelik bir çalışma başlattık, tasarım aşaması bitti” diyen Elvan, “Bununla ilgili arkadaşlarımız, mühendislik ve elektromekanik kısımlarının tasarımının ihalesine çıktı. 300-350 kilometre hıza kadar ulaşabilecek. Hedefimiz 2019 yılına kadar bunu yapmak; tamamıyla yerli ekipmanların kullanıldığı, tamamıyla kendi tasarımımız olan yüksek hızlı tren setini yapmak. Bu aşamaya gelinceye kadar bizim elbette yüksek hızlı tren setlerine ihtiyacımız var. İlk etapta biz 80 yüksek hızlı tren seti alacağız. Bununla ilgili önümüzdeki günlerde ihaleye çıkıyoruz. İhtiyaç var, yetişmiyor, çok yoğun talepler var. ’Konya ve Eskişehir sefer sayımızı artır’ diyor, keza İstanbul öyle. Şu anda elimizde yeterli miktarda set yok. 10 tren setinin ihalesine çıktık, bu da yeterli değil. Minimum yüzde 53’ü yerli üretim olacak yani Türkiye’de üretilen ürünler olmuş olacak. İhale şartnamesine bunu koyuyoruz. Bu yüksek hızlı tren setlerinin Türkiye’de üretilme şartını da koşuyoruz. Onunla da yetinmiyoruz, üçüncü bir şartımız daha var. Minimum 20 yerli ortak koyacaksınız, mutlaka bir yerli ortak bulacaksınız. Talep çok.”

DEMİRYOLLARININ SERBESTLEŞTİRİLMESİ
“Demiryollarının serbestleşmesiyle ilgili her türlü süreçlerden geçtik” diyen Elvan, “Aşağı yukarı 4-5 aydan beri internet sitemizde ilgili yönetmelikleri koyduk. Her türlü sivil toplum kuruluşlarının demiryoluna yönelik üretim yapan firmaların görüşlerini aldık. Önümüzdeki günlerde yönetmeliğimizi çıkarıyoruz. Bu yılın ilk yarısında serbestleşmeye geçmiş olacağız. 1 ayımız var. Serbestleşmeye geçişle birlikte aynen havacılık sektöründe olduğu gibi Türkiye’de inanılmaz bir talep olacağına inanıyorum. Bu hem yük taşımacılığı hem de yolcu taşımacılığı için olacak” ifadelerini kullandı.

Reklamlar