Evraz Türkiye’ye demiryollarının vagonları için tekerleri göndermeye başlıyorları

Evraz Türkiye’ye demiryollarının vagonları için tekerleri göndermeye başlıyorları :Rusya merkezli çelik üretim ve madencilik devi Evraz, Türkiye Devlet Demiryolları (TCDD) ile sözleşmesi kapsamında yük taşımacılığına yönelik seri teker üretimini tamamladı. Evraz, iki bin vagon tekerini Mart sonuna kadar Türkiye’ye gönderileceğini bildirdi.

Evraz Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada, BA 002 tipi 920 millimetre çapındaki tekerlerin Mart ayı sonuna kadar sahibine ulaşacağı belirtildi. Şirket Türkiye’nin en önemli müşterilerinden biri olduğunun altını çizerek, Türkiye’nin yıllık ihtiyacının 25 bini aştığını ifade etti.

Geçen sene Evraz yaklaşık 65 bin teker ihraç etti. Ürünler BDT ve Avrupa ülkeleri dışında ABD’ye de gönderildi.

 

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

1 Comment

  1. ..MKE kurumu 25 yıldır tekerlek yapacam dedi ve sonra vazgeçti.10 yıldır da kardemir demiryolu tekerlek gövdesi imal edecem dedi ortada bir şey yok..Raylı sistemlerde kullanılan tüm araçlar için sürekli yurt dışından tekerlek alıp çuvallla döviz ödüyoruz..Ülkemizde raylı taşıma ve araçları gittikçe yaygınlaşıyor.Yani ülkede enaz bir teker üreten fabrikaya ihtiyaç var..50 yılda tekerlek için dişarıya ödediğimiz para enaz 40 dizi Y.Hızlı tren ederdi.. Geçmiş yönetimler demiryoluna övet evlat muamelesi yaptı.Şimdiki hükumet demiryolunun önemini anladı ve anlattı vede YHT gibi büyük hizmetler yaptı. YHT kdar önemli olan TCDD nin teker,valf,regülatör gibi ithal malzemelerinin ülke içinde imalatını da sağlamalıdır.Demiryoluna önem vermek sadece yolcu taşımak değildir.Taşıma araçlarının yedek parşalarını üretmek de önemli bir atılım olacaktır.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.