Çaycuma köprü faciasında hayatını kaybedenler dualarla anıldı, acılar tazelendiÇaycuma köprü faciasında hayatını kaybedenler dualarla anıldı, acılar tazelendi :Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde, 15 kişiden 4’ünün cesedine ulaşılamayan köprü faciasının 3. senesinde acılar tazelendi. Olayın üzerinden 3 sene geçmesine rağmen müeyyide davasına izin verilmezken, sorumlular bulunamadı.
Çaycuma’da 6 Nisan Anıtı’nda yapılan merasime , Kaymakam Serkan Keçeli, Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, daire müdürleri, vatandaşlar ve köprüde yakınlarını kaybeden acılı aileler katıldı. Tören, faciada hayatını kaybedenler için Kur’ lahza -ı Kerim okunması ve ilahilerle başladı. Katılanlara lokum ikram edildi. İlçe Müftüsü Mahmut Rauf Arcakoğlu tarafından edilen dualara amin söylendi . Yakınlarını kaybedenler dua esnasında gözyaşı döktü. Dua töreninin ardından bazı aileler, köprünün yanına gelerek yakınları için dua etti.
ACILAR TAZELENDİ
Faciadan bu yana cenazesine ulaşılamayan Necati Azaklıoğlu’nun oğlu Bahattin Azaklıoğlu, “Acıdan başka ne hissedebiliriz ki. Ben babamı, 2 dayımı kaybettim. Babam hala bulunmadı. Adaletin tecelli etmesini bekliyoruz. Biz bir şey bilmiyoruz.” diye belirtti . Ali Rıza Kaya’nın kızı Hamide Azaklıoğlu da “Aynı acıyı hissettik. O vakit su böyle değildi. Kuvvetli sel vardı. Böyle koruma olsaydı, felaket yaşanmazdı. Önlem alınsaydı böyle felaket yaşanmazdı. Daha önceden köprü daimi sallanıyormuş.” diye açıkladı .
Köprüde yaya yürürken Filyos Çayı’na düşen Hayriye Güner’in ablası Hatice Durası da köprünün başında oturarak gözyaşı döktü. Durası, “3 senemiz bitti, hala acımız tazeleniyor. O bizim için ölmedi ki her vakit kalbimizde. Unutmak mümkün değil. Buradan ne vakit geçsek aklımıza o geliyor.” diye açıkladı .
“DEVLET YETİMLERE SAHİP ÇIKMADI”
Olayda kardeşi Veli Kaya, amcası Ali Rıza Kaya ve eniştesi Necati Azaklıoğlu’nu kaybeden Halil Kaya ise yetkililerin yetimlere duyarsız kaldığını belirtti . Yaşadığı acıları ifade eden ve kardeşinin üniversite okuyan kızlarına vatan çıkmamasını eleştiren Kaya, tepkisini şu sözlerle dile getirdi:
“Acılarımız tazelendi. Acımız çok büyük . Şükürler olsun ki yakınlarımız anılıyor. Bu anma bir nebze de olsa teselli veriyor. Suçlular bulunamadı. Suçluların belediyenin üstüne yüklendiğini duyduk. Buradaki çocukları olanların hepsi mağdur durumda. Benim hayatını kaybeden kardeşimin okuyan 2 çocuğu var. Üniversitede okuyor. Hiçbir yerden yardım yok. Geçen vatan için başvurduk. Yurt çıkmadı kız çocuklarına. Çok üzüldüm. Şayet yetimlerin hakkı yenmeyecekse, evvel yetimlere verilmesi gerek . Karabük’teki, Kastamonu’daki yetimler değil. Onlar orada, biz burada doyacağız. Peygamber Efendimiz (sas) evvel kendi yakınınızdakine bakın söylemişti . Ben de burada sayın mebus Özcan Ulupınar’a durumu değindim, yer yok, uzaktakilere verildi söylemişti .”
caycuma-kopru-faciasinda-olenler-dualarla-anildi-acilar-tazelendi

Reklamlar