Konak tramvay hattının güzergahı değiştiKonak tramvay hattının güzergahı değişti :İzmir’in Konak ilçesinde yapılması planlanan tramvay projesinin, yeşil alanları korumak adına Mithatpaşa Caddesi’ne alındığı açıklandı.

İzmir’de yeni raylı sistem projesi olan Konak ve Karşıyaka tramvaylarında ilk ray döşeme işlemi gerçekleşti. Ancak sivil toplum örgütlerinin istekleri üzerine, yeşil dokunun korunması için Konak tramvay güzergahının sahilden geçen bölümü, Mithatpaşa Caddesi’ne alındı.

Ayrıca Şair Eşref Bulvarı orta refüjdeki dut ağaçlarının korunması adına da projede değişiklik yapıldı. Buna göre Şehit Binbaşı Ali Resmi Tufan Caddesi’nden başlayan güzergah, Fahrettin Altay Meydanı’ndan Sabancı Kültür Merkezi’ne kadar Mithatpaşa Caddesi boyunca devam edecek.

95 BİN KİŞİ TAŞINACAK

Konak Meydanı’ndan Gazi Bulvarı’nı takip ederek Şehit Fethi Bey Caddesi’ne, bu cadde üzerinden de Cumhuriyet Meydanı’na ulaşılacak ve Şehit Nevres Caddesi’ne dönüş yapılacak. Hat cadde bitiminde Montrö Meydanı’ndan Şair Eşref Bulvarı boyunca Alsancak Gar’a bağlanacak. Alsancak Gar’dan Şehitler Caddesi boyunca devam eden güzergah, Halkapınar Köprüsü geçişiyle Halkapınar Eshot garajında sona erecek.

Metro sistemini tamamlayıcı nitelikte hayata geçirilen Konak Tramvay hattı, 12.7 kilometre uzunluğunda 19 duraktan oluşuyor. Yapılan fizibilite çalışmaları sonucunda Konak hattında günlük 95 bin kişinin taşınması planlanıyor. Tramvaylarda tren kontrol ve izleme ünitesi, yolcu bilgilendirme sistemi, LCD ekranlar, aktif güzergah haritası, kamera, görüntü ve ses kaydedicisinin yer alacağı açıklandı.

Reklamlar