Konya Tramvay hattı çalışmalarında şimdi de kuyu bileziği çıktı



Konya Tramvay hattı çalışmalarında şimdi de kuyu bileziği çıktı :Her gün bir tarihi kalıntının ortaya çıktığı Konya’da son olarak tramvay hattı çalışmalarında kuyu bileziğine rastlandı.

SON OLARAK KALE SURUNA RASTLANMIŞTI
Konya’da yapımı devam edilen tramvay yolunda her geçen gün farklı bir tarihi kalıntıya rastlanıyor. Tramvay elektriğini sağlayacak olan direkler için yapılan kazılarda tarihi kalıntılara rastlanıyor. Geçtiğimizi hafta yapılan kazıda bir sura rastlanmıştı.

DÜN YAPILAN KAZIDA KUYU BİLEZİĞİ ÇIKTI
Dün yapılan bir kazıda ise Kuyu bileziği çıktı. Elektrik direği için yapılan kazı esnasında ihaleyi alan şirketin çalışanları bir tarihi esere rastladı. Çalışınlar kazıyı hemen durdurarak Konya Müze Müdürlüğüne bilgi verdi. Konya Müze Müdürlüğü’nden gelen ekipler tarihi kalıntının etrafını temizleyerek titiz bir çalışma gerçekleştirdi. Yapılan çalışmalar sonrasında bulunan tarihi kalıntının kuyu bileziği olduğu ortaya çıktı.

MÜZE YETKİLİLERİ TEYAKKUZDA
Öte yandan tramvay yolu üzerine 64 elektrik direği dikileceği bilgisine ulaşıldı. Dikilecek direkler için yapılacak olan kazılarda daha fazla kalıntıya rastlanması bekleniyor. Müze yetkilileri çalışmalar esnasında kazı yapılan bölgelerde bulunarak tarihi kalıntılara zarar verilmeden çıkarılmasını sağlıyor.

Reklamlar