Yeni hızlı tren hatları için kazma 2016 yılındaYeni hızlı tren hatları için kazma 2016’da :Antalya-İstanbul arasını 4.5, Ankara, Kayseri, Konya arasını 3.5 saate indirecek hızlı tren hatlarının yapımına 2016’da başlanacak.

Türkiye’nin dört bir yanına yapılacak Yüksek Hızlı Tren hatları için ekipler güzergâh belirliyor. Antalya-İstanbul arasını 4.5, Antalya-Ankara arasını 3 ve Antalya-İzmir, Antalya-Kayseri arasını 3.5 saate indirecek yeni YHT hatları için ekipler çalışmasını hızlandırdı. Eski Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’ın açıkladığı projeler için çalışma yapan ekipler, saatte 200 kilometrelik hıza uygun, çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olarak inşa edilecek Antalya-Eskişehir ve Antalya-Konya-Kayseri tren hatlarının 2016 yılında yapımına başlanması ve 2020’de tamamlanması için yoğun bir çalışma yürütüyor. Ekipler, saha etüt çalışmalarıyla, hat güzergâhında inşa edilecek gar ve istasyonların yerlerini tek tek belirliyor. Projeler hayata geçtiğinde, Antalya-İstanbul arası 4.5 saat, Antalya-Ankara arası 3 saat, Antalya-Kayseri arası 3.5 saat olacak.

ANTALYA’DAN KAPADOKYA’YA
Antalya’ya yönelik hızlı tren hatlarına bir yenisi daha eklendi. İzmir de hızlı tren ile Antalya’ya bağlanıyor. İzmir ve Denizli üzerinden Antalya’ya ulaşacak hattın projesi üzerinde çalışma yapılıyor. Hızlı demiryolu hattı, dört mevsim hasat yapılan Antalya’dan tüketim bölgelerine hızlı ürün gönderilmesi için de kullanılabilecek. Öte yandan Antalya karayolunda yük taşımacılığı yerini demiryoluna bırakabilecek. Anadolu sanayicisinin yükleri, en az maliyetle ve en kısa sürede Antalya Limanı’yla buluşacak.Türkiye ve dünyanın önde gelen turizm merkezlerinden Antalya ile Anadolu coğrafyasının peri bacalarıyla ünlü turizm merkezi Kapadokya bütünleşerek, Türkiye’nin turizm potansiyeli artacak.

Her yıl ortalama 4.5 milyon yolcu ve 10 milyon ton yük taşınabilecek olan projenin Antalya- Eskişehir demiryolu hattının yapım bedeli 8.4 milyar TL olarak öngörülüyor. Antalya’yı Konya ve Kayseri’ye bağlayacak olan toplamda 642 km uzunluğa sahip Antalya-Kayseri hızlı tren projesinin de 2020 yılında tamamlanması hedefleniyor. 11.5 milyar liraya mal olması öngörülen proje tamamlandığında her yıl ortalama 4.3 milyon yolcu ve 4.6 milyon ton yük taşınabilecek.

Reklamlar