SAMULAŞ tramvayların 5. yılını yolculara çikolata ve karanfil vererek kutladı

SAMULAŞ tramvayların 5. yılını yolculara çikolata ve karanfil vererek kutladı :Samsun Büyükşehir Belediyesine ait Samsun Ulaşım AŞ (SAMULAŞ) Hafif Raylı Sistem’in hizmete girmesinin 5’inci yılı, düzenlenen törenle kutlandı. Beşinci yıl anısına tramvaya binen yolculara çikolata ve karanfil dağıtıldı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki durakta düzenlenen törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanvekili Turan Çakır, vatandaşların tramvayları rahat ve konforlu ulaşım için 5 yıldır tercih ederek büyük bir memnuniyetle kullandığını söyledi. Tramvayın şehrin doğusuna doğru 14 kilometre daha uzatılacağını, şehrin batısına doğru uzatmak için de projesinin hazırlandığını kaydeden Çakır, Tekkeköy ve Taflan güzergahlarının tamamlanmasıyla tramvay hattının 30 kilometreye ulaşacağını ifade etti.

SAMULAŞ’ın ilk etapta 2010 yılında 16 tramvay ile taşımacılığa başladığını kaydeden Başkanvekili, “Filoya 2013 yılında 5 tramvay daha katıldı. Toplam 21 tramvayımız 5 yıl içinde 78 milyon 761 bin 925 vatandaşımızı taşıdı. SAMULAŞ araçları kent içi toplu taşımacılığa başladığından bu yana 9 milyon 165 bin 519 kilometre yol kat etti. Bu taşımayı otobüslerle yapmak zorunda kalsaydık, 3 milyon 666 bin 167 litre mazot harcamak zorunda kalıp çevreye 4 milyon 582 bin 709 gram karbonmonoksit salımı yapmak zorunda kalacaktık.” dedi.

Tramvayların bugüne kadar ki yaptığı yolu anlatmak için değişik örnekler veren Çakır, “Tramvaylar bugün itibariyle 575 bin 415 sefer yaptı. Bu ne demek dünyanın çevresini yaklaşık 229 kez dolaşmış ve dünyadan aya 12 kere gidip gelmişiz. Güvenli ve sürdürülebilir bir kent içi ulaşım sistemi olan hafif raylı sistem taşımacılığının kente kazandırılmasıyla vatandaşımızın sisteme ilgisi her geçen gün artmıştır. Bu yıl bir günde 69 bin 700 yolcu taşıyarak kendi rekorumuzu kırdık.” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Turan Çakır, basın açıklamasının ardından durakta bekleyen ve Atakum istikametine gidecek olan tramvayın vatman koltuğuna geçerek tramvayı bir süre kullandı.

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.