Ankarakart İçin Ödenen 5 Lira Kart Bedelinin İptali İstendi

Ankarakart İçin Ödenen 5 Lira Kart Bedelinin İptali İstendi :CHP Ankara Milletvekili Murat Eymir, ANKARAKART için ödenen 5 TL’lik kart bedelinin iptali için Çankaya Kaymakamlık binasındaki Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdu. Eymir, “Bir mal veya hizmeti satmak bir başka mal veya hizmeti satma şartına bağlanamaz. Ankaralı eğer otobüse binecekse buna bilet almış olması yeterli veya otobüsü kullanma bedeli, fiyatı, bedeli ödemiş olması yeterlidir.” dedi.
CHP Ankara Milletvekili Murat Eymir, ANKARAKART için ödenen 5 TL’lik kart bedelinin iptali için Çankaya Kaymakamlık binasındaki Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdu, sonrasında basın açıklaması yaptı. Eymir, ANKARAKART’tan haksız yere 5 lira alındığını iddia ederek Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunduğunu açıkladı. Ankara’da otobüsleri kullanmanın yolunun ANKARAKART sahibi olmaktan geçtiğini belirten Eymir, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 5 lira karşılığında vatandaşlara sattığını dile getirdi. Eymir, konuşmasına şöyle devam etti: “5 lira ilk anda az bir rakam gibi görünebilir. Bunu kullananların dar gelirliler, emekliler işçiler düşünülürse bunun yüzbinlerce adet satıldığı düşünülürse önemli bir para olduğunu göreceksiniz. Ankara’nın önemli trafik sorunu var, bitmeyen metroları var, yılan hikayesine dönmüş her türlü söze rağmen bitirilememiş Keçiören-Ankara Metro hattı var. Çayyolu Metrosu düzgün çalıştırılmıyor. Büyük bir trafik sonu var. Bu trafik sorununu çözmek yerine kamu taşımacılığını geliştirmek yerine Melih Gökçek bir de bunlar yetmiyormuş gibi 5 lira karşılığında kart satıyor.”
Eymir, tüketici haklarıyla ilgili yasa olduğunu vurgu yaptı. Yasaya bakıldığında tüketiciyi koruma kanununda çok açık bir hükmün var olduğuna dikkat çeken Eymir, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bir mal veya hizmeti satmak bir başka mal veya hizmeti satma şartına bağlanamaz. Ankaralı eğer otobüse binecekse buna bilet almış olması yeterli veya otobüsü kullanma bedeli, fiyatı, bedeli ödemiş olması yeterlidir. Ayrıca başka mal veya hizmeti alması gerekmez. Biz bu hukuksuzluğun bir an evvel düzeltilmesi için başvurumuzu yaptık. 7 gün içinde ilgili idare Ankara Büyükşehir Belediyesi görüş bildirecek. Hakem heyeti son kararı verecek. İnşallah daha önceki uygulamalardaki olduğu gibi iptal edilecek. 5’er lira Ankaralı hemşerilerime iade edilecek. Kemal Kılıçdaroğlu, haksız yere alınan sayaç paralarını dava etmişti. O sayaç paraları vatandaşlara iade edilmişti. İnşallah bu seferde buna benzer bir sonuç elde edeceğiz.”
SOSYAL BELEDİYECİLİK İLKESİ GEREĞİ EN ÇOK DAR GELİRLİLERİN KORUNMASI GEREKİR
CHP Ankara Milletvekili Murat Eymir, asgari ücretliden alınan ulaşım ücretleri ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Eymir, “En çok korunması gereken sosyal devlet ilkesi gereği de, sosyal belediyecilik ilkesi gereği de en çok korunması gereken kişiler dar gelirliler. Onları özellikle bu sosyal olanaklarda daha geniş bir şekilde yararlandırmanın olanağını bulmak zorundayız.” dedi.İlk yorum yapan olun

Yorumlar