Bakan Yıldırım Edirne İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesini Atladı

Bakan Yıldırım Edirne İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesini Atladı :Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım,  Yurt Gazetesi’ne yeni dönemindeki projelerini anlattığı açıklamasında bu yıl yapılacak olan 6 havalimanı arasında Edirne havalimanının da bulunduğunu bildirdi… Ancak, Bakan Yıldırım’ın diğer hızlı tren projelerinden söz ederken, Edirne İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesinin adını anmaması ise dikkat çekti…
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 2016 yılında yapılacak olan 6 havalimanı arasında Edirne havalimanının da bulunduğunu bildirdi. Bakan Yıldırım’ın Ak Partili Trakyalı vekillerin bu yıl içinde ihale edileceğini Afyonkarahisar’da geçtiğimiz günlerde yapılan 24’üncü İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda kendilerine söylediğini açıkladıkları Edirne İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesinin adını anmaması ise dikkat çekti…
Bakan Binali Yıldırım, Yurt gazetesine yeni dönemindeki projelerini anlattı. CHP’nin gazetesi olarak bilinen Yurt Gazetesi, Bakan Binali Yıldırım’ın açıklamalarını, okuyucularına “Dev projeler” başlığıyla duyurdu.
YAPILACAK HAVALİMANLARI
2016 yılında yapılacak olan 6 havalimanı hakkında bilgiler paylaşan Yıldırım, şunları söyledi;
“Ulaştırma sektöründe en önemli mesafelerden birinin kat edildiği havacılık alanında da ‘havayolu halkın yolu’ ilkesiyle hareket etmemizin yararlarını gördük. 2002’de Ankara-İstanbul-İzmir üçgenine sıkışmış, nefes almakta zorlanan sektör, yasal düzenlemeler, yeni yatırımlar ve Türkiye’nin bölgesel ve küresel vizyonuna uygun şekilde oluşturulan yeni stratejilerle büyük bir büyüme gerçekleştirdi. Türkiye, küresel vizyonuna uygun dış hat uçuşlarıyla havacılık sektörümüz dünyanın en hızlı büyüyen havacılık sektörü oldu. Atıl olan havaalanlarımızı tamamen aktif hâle getirdik, şu an itibarıyla 55 tane havalimanımızda tarifeli sefer yapılır hâle geldi.
2016 yılı içinde de 6 yeni havalimanı ile ilgili proje çalışmaları yapacağız. Şu anda planlanan havalimanlarımız Artvin-Rize Havalimanı, Edirne- Kırklareli Havalimanı, Yozgat Havalimanı, Niğde Aksaray Havalimanı, Karaman Havalimanı ve Batı Antalya Havalimanı. Ayrıca mevcut havalimanlarımızda da apron ve terminal yenileme çalışmalarına devam edeceğiz. 2019 yılında da havalimanı sayımızı 63’e yükseltmeyi hedefliyoruz.”
Gazeteye 4. dönem projeleri hakkında bilgiler veren Yıldırım, İzmirlilere de bir müjde verdi.
İzmir, Çanakkale ve İstanbul’daki projeleri anlatan Bakan Binali Yıldırım, “İzmir ile İstanbul arasını otoyol ile 3,5 saate indirecek proje 2018 yılında bitecek. İstanbul Boğazı’nda Avrasya Tüneli kazımı devam ediyor. Çanakkale Boğazı’na ise 2023 metrelik asma köprü inşa edeceğiz” dedi.
HIZLI TREN
Bakan Yıldırım’ın Ak Parti Trakya milletvekillerine geçtiğimiz günlerde İstanbul Edirne hızlı tren projesinin 2016 yılı içerisinde ihale edileceğini söylemesine karşın Yurt Gazetesi’ne yaptığı açıklamada bu projenin adını anmaması ise dikkat çekti. 5 yılda 15 ile hızlı tren hattından söz eden Yıldırım şunları söyledi:
“Yüksek hızlı tren projelerine ayrı bir önem veriyoruz. Adım adım, Ankara çıkışlı olmak üzere, nüfusumuzun büyük bir kısmını kapsayan 15 ilimizi önümüzdeki beş yıl içerisinde yüksek hızlı demir yolu hattıyla buluşturacağız. Bu aksın en önemli ayağı olan İstanbul Ankara aksını hizmete aldık. Ankara YHT garının (YİD) yapımı devam ediyor. 2016 yılı yaz aylarında tamamlanacak.”
Ulaştırma Habercilik ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım, geçtiğimiz günlerde Afyonkarahisar’da yapılan Ak Parti 24’üncü İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’na katılan Trakya Milletvekilleri’ne Yüksek Hızlı Tren projesinin bu yıl içinde ihale edileceğini söylemiş, milletvekilleri ortak bir açıklama ile bu bilgiyi kamuoyu ile paylaşmıştı.3 Comments

  1. Edirne -Kırklareli havalimanı bölge için uzun zamandır istenen bir proje ancak Edirne nin İstanbul a yakın oluşu Ankara’ ya da yolcu talebinin sınırlı olabileceği de düşünülerek Ankara yönüne aynı güzergahta ve yolcu miktarı olarak aynı sıkıntıyı yaşayan Balıkesir iliyle entegre çift inişli bir sistem düşünülmelidir. Bu sistemi daha önce Borajet İstanbul-Zonguldak-Trabzon olarak uygulamıştı. Ancak O dönemde zonguldaktan havalimanına ulaşım sıkıntılı olduğu için verimli olamamıştı. Oysa bu illerde böyle bir sorun yok. Ayrıca Edirne Balıkesir arası 350 km Balıkesir Ankara arası 570 km belki maliyetler artar ama aynı zamanda yolcu doluluk oranı da artar. Yeniden denenebilir diye düşünüyorum.

  2. sayın ulaştırma bakanımız bu habere duyarsız kalmaz gereken cevabı verir inşallah.

  3. edirneye havalanımı yapmayın sokağa atacak daha ne kadar paramız kaldı edirnenin nufusu kaçki kaç uçak inecek buraya antepten edirneye uçakmı kalkacak yada ağrıdan yapmayın ne binen olur nede giden boş boş duru zaten şu anda havalanların yarısı atıl bekliyor yapmayın daha fazla paramızı boşa harcamayın bunların yerine raylı siistemlere ağırlık verelim

Yorumlar