İstanbul Trafiğini Rahatlatacak Projeler Geliyor

İstanbul Trafiğini Rahatlatacak Projeler Geliyor :İstanbul ilinde trafik alanında yapılan rahatlatma çalışmaları uzun süredir devam ediyor , sürekli olarak yeni bir projeye imza atılıyor.Şimdi ise 660 milyon $ maliyeti olan 3 tane tünel yapılmaktadır.Tüneller sayesinde trafik çok rahatlayacak.13 Kilometre olacak olan bu tünellerin yapımı uzun sürebilir.
Trafik Rahatlayacak !
İstanbul ,Türkiye’nin en kalabalık ili olması nedeniyle ayrı bir trafik sorunu yaşamaktadır.Özellikle tatil ayları geldiği zaman saatlerce trafikte mahsur kalıyorsunuz.Bu nedenle valilik tarafında trafiği rahatlatmak adına büyük projeler gerçekleştirilmektedir.Yapılacak olan tüneller genelde trafiğin yoğun olmasına neden yolların kestirmesi olarak yapılmıştır.Dolmabahçe’den Fulya’ya 2 km uzunluğunda bir tünel olacak .Ardından Fulya’dan Levazım’a kadar 4 km uzunluğunda bir tünel daha oradan da Baltalimanı’na 6 kilometrelik bir tünel olacak toplam olarak 13 kilometrelik bir tünel olacak.Tüneller birbiri ile bağlantılı olunca bağlantılarda dahil edilince 13 km uzunluğuna ulaşıyor.
3 Tünelde Birbiri İle Bağlantılı
Tüneller trafiği tamamen rahatlamak adına yapılacağından en çok trafik nasıl rahatlar üzerinde durulmuştur bu yüzden tüneller bağlantılı olup herhangi bir trafik sıkışmasına neden olmayacak trafik ile bağlantısı sadece giriş ve çıkış noktaları olacak.Bağlantıları birbirine yakın olunca trafiğe engel olmuyor.Dolmabahçe’de yola çıkan birisi Baltalimanı’na kadar durmadan 13 kilometre uzunluğundaki tüneli kullanırsa çok kısa sürede istediği yere ulaşır.
2018 Yılında Hazır Olacak
Bu bahsetmiş olduğumuz Dolmabahçe-Fulya, Fulya-Levazım ve Levazım- Armutlu arasındaki tüneller tam olarak belirlenmese de 2018 yılında hazır ve kullanıma açık olacak.Proje hayata geçirilip bittikten sonra toplam olarak 660 milyon $ maliyeti olacak.
Bir Trafiği Rahatlatacak Proje Daha Geliyor !
Cep otogarına tramvay yapılarak toplu taşıma araçlarına kullanım arttırılarak insanların hem ulaşımdan tasarruf etmesi hemde trafikte mahsur kalma sorunundan kurtulması için yapılacak olan tramvay hattı trafiği büyük oranda rahatlatacak.Artık devrinin geçtiği otogar kaldırılacak ve oraya bir tramvay hattı çalışmaları yapılacak.Alibeyköy’e ulaşım konusunda sıkıntı çekenler artık tramvay hattı sayesinde rahatlıkla ulaşabilecek.Tramvay hatta Haliç kıyısınca 10 kilometre uzunluğunda olacak.Maliyeti ise 492 milyon TL oldu ve 2020 senesinde hazır olması bekleniyor.Trafik konusunda geleceğe dair ve başlamış olan planlar ile İstanbul’da trafik sorunu rahatlayacak ancak bu seneler içerisinde uçan arabaların kullanımı artarsa bu projelere hiç gerek kalmayacak.

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

1 Comment

  1. ne olur istanbula tranvay yapılmasın bunun porjesini yapanlar sultanbeyli tranvay hattına baksın lütfen kağnı hızyla gidiyoruz remen güngören ondan beter

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.