Londra yeni bir metro grevine hazırlanıyorLondra yeni bir metro grevine hazırlanıyor :ngiltere’nin başkenti Londra’da metro treni makinistlerinin şehirdeki metro hizmetinin, Cuma ve Cumartesi günlerinde 24 saate çıkartılması ile ilgili planları protesto etmek için üç gün grev yapmaya hazırlandığı açıklandı.
BBC, İngiltere Makinistler Sendikası Aslef’e ait bazı dökümanları gördüklerini ve sendikanın 27 Ocak ve 15-17 Şubat günlerinde grev yapmayı planladığını öğrendiklerini belirtti.
Londra Metrosu’ndan yetkililer Aslef’in ‘Kabul edilmesi zor para taleplerinde bulunduğunu’ ve istediğini elde etmek için yine grev tehdidi yaptığını söyledi.
Londra’da geçen yıl Eylül ayından itibaren Cuma ve Cumartesi geceleri de metroların açık olması planlanmış ancak makinistlerin yaptığı bir dizi grev bu yöndeki planların ertelenmesine neden olmuştu.
BBC, Aslef’in konuyla ilgili dökümanında “Biz grevin neden olacağı rahatsızlıklar konusunda gerçekten üzüntü duyuyoruz ancak Londra Metrosu’nun üst düzey yöneticileri bize başka bir seçenek bırakmadı” dediğini belirtti.
Aslef’in 24 saat metro hizmetine karşı çıkmadığı ve bu hizmetin verilebilmesi için yarı zamanlı yeni elemanların işe alınmasına da sıcak baktığı, ancak “çalışma şartlarının kötüleştirilmesine ve belli saatler boyunca çalışma garantisi içermeyen kontratların kabul edilir hale gelmesine göz yummayacaklarını” söyledi.
24 saat metro projesinin en büyük destekçilerinden Londra Belediye Başkanı Boris Johnson sendikanın yeniden greve gitmeyi düşünüyor olmasının “inanılmaz” olduğunu söyledi.
Johnson, “Biz gece metrosu hizmetini verecek olan sendika üyelerine gerçekten çok iyi şartlar önerdik. Onlar üyelerine sorma gereği bile duymadan bu teklifleri reddettiler” dedi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.