TCDD İle Fransız Demiryolları Şirketi SNCF Arasında Çalıştay Yapıldı

TCDD İle Fransız Demiryolları Şirketi SNCF Arasında Çalıştay Yapıldı : TCDD ile Fransa’nın Ulusal Demiryolları Şirketi SNCF arasında, Ankara Gar Kule Restoran Behiç Erkin Konferans Salonu’nda bir çalıştay gerçekleştirildi.
Çalıştayda; Demiryollarında Yeniden yapılanma, Proje Yönetimi, Gelir Yönetimi, SNFC Eğitim Sistemi, Demiryolu Akademisi İçin Olası Program, Emniyet ve Güvenlik Yönetimi, Fransa Demiryolu Sistemi konuları ele alındı.
DEMİRYOLU SEKTÖRÜNÜN KALBİ TÜRKİYE’DE ATIYOR
Çalıştayın açılışında bir konuşma yapan TCDD Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan Uygun, Avrupa ile Asya ve Orta Doğu arasında demir kanatlar güçlendikçe, ekonomik, sosyal ve kültürel paylaşımın hızlanacağını, barış ve kardeşlik duygularının pekişmesine önemli katkılar sağlayacağını söyledi.
2003 yılından beri öncelikli demiryolu politikaları izleyen Türkiye’nin demiryolu sektörüne çok önemli kaynaklar ayırdığını dile getiren Uygun, söz konusu kaynakların; yüksek hızlı ve hızlı demiryolu inşası, mevcut sistemin yenilenmesi, sinyalli ve elektrikli hale getirilmesi, araç filosunun modernizasyonu, ileri demiryolu sanayinin geliştirilmesi ve demiryolu sektörünün serbestleştirilmesi hedefleri doğrultusunda harcandığını belirtti.
Bu yatırımlarla UIC standartlarında ileri demiryolu sistemine sahip olma yolunda çok önemli mesafe alan Türkiye’nin bir yandan Avrupa, Uzak Doğu ve Orta Doğu aksında uluslararası demiryolu koridoru oluştururken, öte yandan bölge ülkelerinde demiryolu sisteminin geliştirilmesi yönünde lider ülke konumuna gelmekte olduğuna işaret eden Uygun, “Bölgesinde demiryolu sektörünün kalbi Türkiye’de atmaya başlamıştır.” dedi.
Demiryolunun sadece insanları ya da yükleri bir yerden bir yere götürmekle kalmadığını, ülkeler arasında gönül köprülerinin daha kolay kurulmasına da hizmet ettiğini vurgulayan Uygun, “Türkiye, bu bilinç içerisinde dünya ve bölge ülkeleri ile demiryolu sektörü alanında işbirliği yaparak, sistemi etkin ve verimli hale getirmek, var olan sorunlara çözümler üretmek için büyük bir çaba göstermektedir. Bu çabalarımızın boşa gitmemesi ise hepinize büyük bir gurur ve mutluluk vermektedir.” diye konuştu.
İki gün devam eden çalıştaya, TCDD ve SNCF’nin yanı sıra Fransız SYSTRA Danışmanlık şirketinin yetkilileri katıldı.İlk yorum yapan olun

Yorumlar