Zonguldak- Kozlu arası raylı sistem için girişimler başlıyorZonguldak- Kozlu arası raylı sistem için girişimler başlıyor.Zonguldak’ta ulaşımı kolaylaştıracak ve yaşam kalitesini artıracak bir proje olan Zonguldak-Kozlu arası raylı toplu taşıma sisteminin hayata geçirilmesi için girişimler başlatılıyor. Zonguldak Belediye Başkan Yardımcısı Erhan Darende, sistemin uygulanması için yabancı firmalarla görüşmeler yapacaklarını belirterek, “Yap-işlet-devret modeliyle yapılacak, kimseye maliyet olmayacak. Eğer Kozlu sıcak bakmazsa, biz sınır olan benzinliklere kadar yapmaya kararlıyız” dedi.
Zonguldak’ın trafiğini rahatlatmak ve vatandaşın ulaşımını kolaylaştırmak için uzun süreden beri düşünülen Zonguldak-Kozlu arası raylı toplu taşıma sisteminin hayata geçirilmesi için çalışmalar başlatılıyor. Raylı sistemin kentte yaşam kalitesini artıracağı ve olumlu katkılar vereceği bir proje olacağı düşünülüyor.
Zonguldak Belediyesi ile Kozlu Belediyesi’nin yapacağı ortak çalışma olan sistem “yap-işlet-devret” modeliyle hayata geçirilmesi planlanıyor. Zonguldak Belediye Başkan Yardımcısı Erhan Darende, Zonguldak-Kozlu arası raylı taşıma sistemi için girişimlerin başladığını açıkladı.
Kozlu Belediyesi ile ortak yapılacak çalışma için yabancı firmalarla görüşmeler yapıldığını ifade eden Darende, konuyla ilgili sosyal paylaşım sitesinde şöyle paylaşım yaptı:
“Kozlu Belediyesi ile Zonguldak-Kozlu arası raylı toplu taşıma sistemini hayata geçirmek için girişimlerimiz başlıyor. Hayırlısı olur inşallah. Her şey Zonguldak için. Konuyla ilgili yabancı firmalarla girişimlerimiz devam ediyor. Pazartesi günü yabancı bir firma görüş alışverişinde bulunmak ve yaptıkları işleri göstermek ve üretim yaptıkları fabrikayı gezdirmek üzere bizleri ülkelerine davet edecekler. Olumlu netice alacağımızı umuyorum.”
DARENDE: “KOZLU SICAK BAKMAZSA, BİZ BENZİNLİĞE KADAR YAPMAYA KARARLIYIZ”
Zonguldak Belediye Başkan Yardımcısı Erhan Darende ise, raylı toplu taşıma sistemi ile ilgili Kozlu Belediyesi Teknik Başkan Yardımcısı Türker Baykan ile görüştüklerini belirterek, “Türker Bey’le konuyu 4 gün önce görüştük. Kendisi Ertan Bey’e aktaracağını söyledi. Bu sistem ‘yap-işlet-devret’ modeliyle yapılacak, kimseye maliyet olmayacak. Ertan Başkanın konuya sıcak bakacağını düşünüyorum. Eğer bakmazlarsa da, biz sınır olan benzinliğe kadar yapmaya kararlıyız. Yabancı firmalarla yapılan görüşmelerden sonra buraya heyet gelecek ve güzergahları inceleyecekler” dedi.
ŞAHİN: “MALİYETLER DÜŞERSE, BÖYLE BİR SİSTEM DÜŞÜNÜLEBİLİR”
Kozlu Belediye Başkanı Ertan Şahin ise, raylı toplu taşıma sistemi hakkında Zonguldak Belediyesi yetkilileri ile henüz görüşmediklerini ifade etti. Başkan Şahin, bu sistemi hayata geçirme yetkisinin il belediyelerinde olduğunu belirterek, “Bu sistemle ilgili Zonguldak Belediyesi’nden önce araştırma yaptım. Düşünülen sistemin maliyetleri yüksek, 1 kilometre ray yaklaşık 1 milyon Dolar’a mal oluyor. Ancak burada Kozlu’nun geleceği önemli, toplumun menfaatleri önemli, ekonomi ikinci plana geçer. Araştırma yapacağız, yatırım maliyetleri düşerse, böyle bir sistem düşünebiliriz” dedi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!1 Yorum

  1. Bu ilk adım olumlu ancak daha geniş düşünün. Buradan yapılacak bir projeyle Kdz Ereğli’ye ulaşmaya bakın böylece Ereğli Zonguldak arasında işletmeciliği düşünün Uzun vadede ise Ereğli Karabük arası işletmeciliği hedefleyin.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.