Türkiye’nin ilk Yerli Tasarım Alçak Taban Raylı Sistem Aracı

Türkiye’nin ilk Yerli Tasarım Alçak Taban Raylı Sistem Aracı :Türkiye’nin ilk Yerli Tasarım Alçak Taban Raylı Aracı Ankara’da Üretime Başladı
Bozankaya firması TCV Markası ile Sincan OSB deki yeni yerinde Dizel CNG ve Elektrikli Otobüs Üretimine geçen yıl başlamış ve 21.12.2015 tarihinde Sanayi Sicil Belgesini almıştı.
Sincan OSB deki yeni adresinde şimdi de Troleybüs, Raylı Sistem Araçları, Otobüs İskeleti üretimi yapılacak olan Fabrikası İşletmeye açılmış Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi KONARILI Şube Müdürü Binbaşar KARADENİZ ile birlikte işletmeyi yerinde ziyaret etmiş ve 09.06.2016 tarihi itibarı ile Bozankaya Otomotiv Makine İmalat İthalat ve İhracat A.Ş adı ile Sanayi Sicil Belgesi verilmiştir.
Bozankaya AŞ ilk kez bir tramvay tasarım aşamasından üretim aşamasına kadar tüm aşamaları yerli olarak gerçekleştiren Türkiye’nin ilk alçak tabanlı yerli raylı sistem aracı olacaktır. BozankayaGmbH olarak 1989 yılında Almanya’da kurulan firma, 2003 yılında Ankara’da da Bozankaya A.Ş. olarak hizmet vermeye başlamış olup;kendi markası ile dizel ve CNG’li otobüs,trambus, üretimine başlamış son olarak elektrikli otobüs ve raylı sistem araçları üretimine başlamıştır.
Kayseri Belediyesinin açmış olduğu ihaleyi alarak, %100 alçak tabanlı çift taraflı ilk yerli tramvay projesini başlatmıştır. Bu ihale kapsamında önümüzdeki 2 yıl içinde Kayseri Belediyesine 30 set (150 vagondan oluşmakta) tramvay teslim edilecektir. Proje kapsamında geliştirilecek olan Tramvay Aracı, çift yönlü %100 alçak zeminli bir raylı sistem aracı olacaktır.
Bilindiği üzere bu tür tramvay araçları yurtdışından satın alınarak ülkemizde kullanılmaktadır. Bozankaya A.Ş bu projede; enerji ve çevreci çözüm planlı,sıfır emisyon ilkesine uygun, düşük gürültü kirliliğine sebep olan, ağırlık ve yer tasarrufu sağlayan, yüksek güvenlik ve konfor, yüksek yolcu kapasiteli modüler ve akıllı sistemler geliştirmektedir. Ülkemizancak benzer yerli Ar-Ge çalışmaları ile geliştirilecek ürünler sayesinde hem ulusal hem de uluslararası alanda rekabet edebilecek bir konuma gelebilecektir.
Tramvay konusunda Bozankaya tarafından geliştirilen ürünün tamamı yerli tasarım ve üretim olan ilk %100 alçak tabanlı araçtır. Bunun yanı sıra başta güvenlik olmak üzere, çevrecilik, yolcu taşıma kapasitesi ve alçak taban olması nedeniyle birçok özellikleri bakımından yerli ve ilk araç olarak kabul edilebilir. Ayrıca motor gücü rakiplere göre daha avantajlı konumda olup, yolcu taşıma kapasite yurt içi ve yurt dışı ürünlerde 300 ve altında iken, bozankaya ürününde 310 yolcu taşıma kapasitesi olacak, boş ağırlık ise aynı segment araçlara göre 1,5-2,0 ton arası daha hafifletilmiş araç olacaktır. Bir farklı tarafı ise; tüm firmalar uluslar arası tramvay standartı olan EN 12663 kullanırken, firmamız ürününde yeni yürürlüğe girmekte olan VDV152 standardı esas alınarak tasarım faaliyetleri başlatılmıştır. Bu şekilde fikri sinai mülkiyet hakkı tamamen Bozankaya firmasına ait yerli ve özgün tasarıma dayalı bir ürün elde edilecektir.
Yurtdışında ise Siemens/Almanya, Bombardier/Kanada, Alstom/Fransa, AnsaldoBreda/ İtalya, CSR/Çin, CNR/Çin, CAF/İspanya, Skoda/Çek Cumhuriyeti, Hyundai Rotem/G.Kore, Mitsubishi/Japonya gibi sektörde dünya devi firmalar bulunmaktadır.Bu firmalar bu ana kadar Demiryolları ve Yerel yönetimler kanalıyla başta İstanbul olmak üzere, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir, Adana, Kayseri, Konya, Antalya, Samsun ve Gaziantep dahil toplam 11 ilde Metro, Hafif Raylı Araçlar (LRT) ve Tramvaylar olmak üzere, 2.156 adet araç satın alınarak, yaklaşık 6.5 milyar Euro ödenmiş olup bir o kadar da yedek parça, işçilik ve stok maliyeti için harcanması beklenmektedir. Ülkemiz insan ve mali kaynaklarının sektörde nerdeyse tamamen yurt dışına aktarıldığı düşünülürse, yerli firmalarımızın bu konuda gösterdiği çaba çok önemlidir. Hedefimiz bu tip projelerle ithal alımların önüne geçerek önemli ölçüde yerli ve milli olanaklarla yapılmasıdır.
Bozankaya Tramvay Projesinin Sektörde Dolduracağı Boşluklar:
Proje sonuçları itibariyle hafif raylı sistemler alanında ülkemizdeki boşlukları dolduracağı gibi, Bozankaya firmasının dolayısı ile ülkemizin bu alanda yurt dışı firmalarla rekabet edebilecek bir konuma gelmesini, ülkemizin yurt dışı bağımlılığı azalmasını sağlayacaktır. Ayrıca bu projeyle edindiği deneyim ve Ar-Ge altyapısı ile metro ve hızlı tren sektörüne geçilebilecek, bu durum ülkemiz açısından büyük bir kazanım olacaktır.
Toplu taşıma araçları sektörü başlı başına büyük bir sektör olduğundan, bunlara ait sistemlerin üretimi, proje sırasında mekanik/elektromekanik sistemlerdeki detay parçaların üretilmesi veya dışarıdan hazır olarak satın alınması doğal olarak ilgili yan sanayiyi olumlu yönde etkileyecektir. Kayseri tramvay aracı bu sektörde çok önemli bir katma değer sağlayacak ve yurdumuzda ithal olarak kullanılan ürünlerin de yerlileşmesine ve dolayısıyla maliyetlerin de azalmasına önemli katkıda bulunacaktır.Üretilen bu üniteler sayesinde ihracat potansiyeli artacak ve yurtdışından yüksek bedellerle ithalat yoluyla karşılanması yerine, yurtdışındaki muadillerinin yerini alabilecek sistemlerin ülkemizde de üretilebileceği kanıtlanmış olacaktır.
Toplu taşıma araçları sektörü başlı başına büyük bir sektör olduğundan her yeni proje, yeni projelerin de başlatılmasını sağlayacaktır.Unutulmamalıdır ki son yıllarda ülkemizin kalkınma planında önemle vurgulanan hususlardan birisi Yerli , Yenilikçi ve Yeşil Üretim olup bu proje de doğrudan 3Y prensibine çok olumlu bir katkı sağlayacaktır.Bozankaya A.Ş. firması milli bir konuda, ülke hedefleri doğrultusunda öncülük etmenin yanında Ankara sanayisine katkı sağlayacak yenilikçi bir projedir.1 Comment

  1. % yüzde yüz alçak tabanlı demek,% yüzde yüz yerli malzeme kullanıldı anlamında ise,bu yanlış bir ifadedir.adama sorarlar fren rulman teker yerli malımıdır diye?

Yorumlar