Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye Bakü-Tiflis-Kars demiryolu için tarifeleri belirleyecek

Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye Bakü-Tiflis-Kars demiryolu için tarifeleri belirleyecek :Azerbaycan Demiryolları Kurumu Sözcüsü Nadir Azmamedov yaptığı açıklamada, Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolu tarifeleri için yakın zamanda Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye’nin üç taraflı görüş gerçekleştireceğini bildirdi.
Konuya ilişkin anlaşma, Azerbaycan Demiryolları Kurumu Başkanı Cavid Gurbanov’un ve Türkiye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile görüşü zamanı sağlandı.
Gurbanov, BTK’nın Gürcistan-Türkiye sınırına kadar tamamlandığını, enerji ve iletişim hatlarının yakın zamanda tamamlanacağını açıkladı.
Bakü-Tiflis-Kars demiryolu, inşasına 2007 yılında Gürcistan, Türkiye ve Azerbaycan arasında yapılan uluslararası anlaşma ile başlandı.
Toplam uzunluğu 840 km’ye varan demiryolu hattı, ilk baştan yılda 1 milyon yolcu ve 6,5 milyon ton yük taşıma kapasitesinde çalışacak. Marmaray Projesi’ne paralel olarak yapılan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu Çin’den-Avrupa’ya kesintisiz demiryolu ulaşımı sağlayacak

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.