Güneydoğunun en uzun demiryolu viyadüğü 2017de açılıyor (Video)Güneydoğunun en uzun demiryolu viyadüğü 2017’de açılıyor:TCDD, Diyarbakır’daki Zilek Köprüsü’nün Ilısu Baraj Gölü altında kalacak olması dolayısıyla Batman Çayı üzerinde bin 430 metre uzunluğunda yeni demiryolu viyadüğü inşa ediyor Proje koordinatörü Arslan: “Viyadük, 2017 yılının ilk yarısında tamamlanacak”
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) Batman Çayı üzerinde bin 430 metre uzunluğunda demiryolu viyadüğü yapıyor.
Diyarbakır’ın Bismil İlçesine bağlı Sinan köyü yakınlarından geçen ve Batman ile Diyarbakır’ı birbirine bağlayan tarihi Zilek Demiryolu Köprüsü, Ilısu Barajı’nın tamamlanması halinde sular altında kalacak. DDY, bu amaçla aynı bölgede Batman Çayı üzerinde bin 430 metre uzunluğunda bölgenin en uzun demiryolu viyadüğünü yapıyor.
Geçen yıl yapımına başlanan ve 45 ayaktan oluşacak viyadüğün, 2017 yılının ilk yarısında hizmete açılması planlanıyor.
Viyadiğün yapımını üstlenen firmanın proje koordinatörü Üçkan Arslan, Sinan köyünde yaklaşık 72 yıldır yer alan Zilek Köprüsü’nün Ilısu Barajı’nın tamamlanmasıyla su altında kalacağını söyledi.
Bu nedenle demiryolunun üzerinde yer alacağı yeni bir demiryolu viyadüğün yapımına 2015 yılında başlandığını dile getiren Arslan, şöyle konuştu:
“Projemiz 6 bin 628 metre uzunluğunda demiryolunu kapsıyor. Bunun bin 430 metresi viyadükle geçilecektir. Önceki tarihi köprü 10 ayaklıydı, yaptığımız viyadük ise 44 ayaktan oluşuyor. Viyadüğün yüzde 80’i tamamlandı. 2017 yılının ilk yarısında hizmete açılacak.”
TCDD Batman Şefi Tevfik Duymuş ise 12 metre yüksekliğinde olan viyadüğün yapımında 100 kişinin çalıştığını belirterek, “Bin 430 metre uzunluğunda yeni demiryolu viyadüğü yapılıyor. Bu uzunlukla Güneydoğu’nun en büyük demiryolu viyadüğü olacak.” dedi.

Reklamlar