15 Temmuz Şehitler Köprüsünde gişeler kalkıyor

15 Temmuz Şehitler Köprüsünde gişeler kalkıyor :Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, güçlendirme işlemi ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü`ndeki serbest geçiş sistemini bu sene içerisinde hayata geçireceklerini bildirdi.


Bakan Arslan, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ndeki gişelerin kaldırılıp kaldırılmayacağının sorulması üzerine de, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden örnek vererek, serbest geçiş sisteminin getirilmesinden sonra akışın arttığını ve insanların hayatlarının kolaylaştığını kaydetti.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde de benzer uygulamayı hayata geçireceklerini belirten Arslan, “Bu sene içerisinde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde yenilemeyi yapacağız. Yenilemeden kaynaklı trafiği kısıtlayacağız. Dolayısıyla serbest geçiş sistemi için 2-3 ay insanları mağdur edip, dönüp sonra takviye için de 2-3 ay mağdur etmek yerine bu iki çalışmayı birleştiriyoruz. Aynı anda yapacağız. Takviye etme, güçlendirme işlemi ile birlikte 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ndeki serbest geçiş sistemini de bu sene içerisinde hayata geçireceğiz.” dedi.

Arslan, söz konusu çalışmanın zamanlamasının sorulması üzerine, “Özellikle okulların tatil olduğu, İstanbul’daki insanların tatil için şehir dışına çıktığı bir dönemde… Ramazan, bu sene haziran ayına denk geliyor. Ramazanda insanların hayatını aksatmamak çok önemli ancak eylül ayının ortası itibarıyla okullar açılıyor. Bu sefer başka bir yoğunluk oluşuyor. Elbette ki, ramazan ayını gözetmemiz lazım, özellikle akşamları çok ciddi bir hareketlilik oluyor. Okulların açılma dönemini de daha çok gözetmemiz lazım.” değerlendirmelerinde bulundu.

Bakan Arslan, söz konusu çalışmanın yaklaşık 3 ay süreceğini belirterek, “Geçmişte çok daha uzun sürüyordu ancak Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde çok farklı bir malzemeyi kullandık. O tecrübeyi şimdi 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde kullanacağız. Çok daha kısa sürede yapıp, yenileyeceğiz.” diye konuştu.

“Köprü ücretleri makul seviyede”

Arslan, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün geçiş ücretlerinin artmasına yönelik eleştirilere, “Bu köprülerimiz yaşlandı. Dolayısıyla köprüleri çok daha modern hale getirmek, yenilemek adına her iki köprüde, devamındaki viyadükler ve otoyollarda da çok ciddi iyileştirmeler yaptık, halen de yapıyoruz. Bunların getirdiği çok ciddi maliyetler var. Bu maliyetleri de, bu köprü gelirlerinden karşılamamız gerekiyor. Biz 3-4 yıl boyunca neredeyse zam yapmadık. Bu masrafları yapınca da, mecburen onların geçiş fiyatlarını artırmak durumunda kaldık.” diye konuştu.

Artışın oran olarak yüksek gözüktüğünü ancak ücretin makul seviyede bulunduğuna dikkati çeken Arslan, “Hele ki başka ülkelerdeki otoyol ve köprü fiyatlarıyla kıyasladığımız ve yaşamımıza kattığı kolaylığı da düşündüğümüz zaman ücretler çok yüksek değil. İnsanlarımızın bu konuda bize inanmaları ve iyi niyetle bize yaklaşmaları lazım.” ifadelerini kullandı.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün bağlantı yollarının tamamlanmasında yaşanan gecikme hakkında bilgi veren Arslan, Sancaktepe ve Kurtköy’de kamulaştırmadan kaynaklı işlerin mahkemeye taşındığını, bunun gecikmeye neden olduğunu söyledi. Arslan, “İnsanlar, ‘Gecikme olduysa açılmasaydı’ diyebilir. Ben buralarda bir sıkıntı yaşanacak diye Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün, İstanbul’a ve İstanbulların hayatına sağlayacağı kolaylıktan vazgeçemem” dedi.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar