Kadir Topbaş’tan Üsküdar’a metro müjdesiKadir Topbaş’tan Üsküdar’a metro müjdesi :İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, Üsküdar Belediyesi’nde sivil toplum kuruluşları, muhtarlar ve Üsküdar Belediyesi çalışanlarıyla buluştu. Başkan Topbaş, “Üsküdar’dan Beykoz’a metro projesi yapıyoruz. Çamlıca’da yapılan Camiye Altunizade’den bir raylı sistem planlıyoruz” dedi.

Yeni belediye binasının Üsküdar’a hayırlı olmasını dileyen Başkan Kadir Topbaş, geçmişte suları akmayan, çöpleri toplanmayan ve havası kirli bir İstanbul olduğunu hatırlatarak, “Bunlar geçmişte bize bir kader gibi anlatıldı. Bugün 17 milyona rağmen su problemi bulunmayan, tertemiz bir şehir var. İstanbul’u tarihinde olduğu gibi dünyanın gıpta ettiği şerefli yerine taşımaya çalışıyoruz. Gelecek kuşakların bu ülkede mutluluk içinde yaşamasını ve başka ülkelere özenmemesini sağlamak zorundayız. Gelişen dünyayı izler durumda kalmamak için çok çalışmak zorundayız” diye konuştu.

İstanbul’un nüfus olarak dünyanın 124, ekonomi olarak 117 ülkesinden büyük olduğunu, Avrupa’nın da 23 ülkesinden daha büyük bir şehir olduğunu ifade eden Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “İstanbul Türkiye’nin özeti ve dünyaya karşı sorumlu. Bu sorumluluğu beraberce üstlendik. 13 yılda İstanbul’a 98 milyar lira yatırım yaptık. Bu yıl da 16.5 milyar liralık yatırım bütçemiz var. Dönemimizde Üsküdar’a da 3.6 milyar lira yatırım yaptık. Geçmişte maaş ödeyemeyen İBB’nin şu anda devlete veya bir başka finans kuruluşuna bir lira borcu yok. Hazine garantisi olmaksızın yurtdışından başkan imzasıyla uzun vadeli kredi alabiliyoruz. Bu İBB adına ekonomik güç demektir.”

Üsküdar Meydanı’nı yenilediklerini dile getiren Topbaş, “Üsküdar-Ümraniye Metrosu’nu inşallah Mayıs ayında, gerisini de Ağustos-Eylül gibi açıyoruz. Ayrıca Üsküdar-Beykoz Metro Hattı ile Çamlıca’da yapılan Camiye, Çamlıca-Altunizade Raylı Sistem Hattı yapacak. Üsküdar-Kabataş arasına 2 kilometrelik yürüme tüneli yapıyoruz. İncirli’den Kadıköy’e gelecek bir başka metromuz var. Bin kilometre metro hedefledik dünyanın en iyisi olacak” şeklinde konuştu.

Dosya seçin

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.