CHP’li Tanrıkulu İptal Edilen Metro İhalelerini Meclis Gündemine Taşıdı

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu İstanbul Metro hatlarının kamuyu zarara uğrattığı iddiası üzerine TBMM’ye bir araştırma önergesi sundu.


Tanrıkulu’nun sunduğu Araştırma Önergesi şöyle;
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanının,  ihalelerin yüksek meblağlarda yapılmasına göz yumduğu belirtilerek “Görevi kötüye kullanma” ve “ihaleye fesat karıştırma” suçlarını işlediği,  belediyenin  yapı işine başlanmasına karşılık ihaleleri iptal ettiği, bu nedenle kamuyu yeniden zarara uğrattığı iddiası  ile Topbaş ve Uysal hakkında kamu davası açılması talep edilmiştir. Suç duyurusunda, ihale iptali nedeniyle firmaların cayma bedeli talep edebilecekleri belirtilirken, cayma bedelinin toplam ihale bedeli olan 12 milyar 859 milyon liranın yüzde 10’nu olacağı ve en az 1 milyar liralık bir kamu zararı oluşturacağından bahsedilmektedir. İhale iptal edildiği için firmaların uğradığı zararlar söz konusu olup, munzam zarar dolayısıyla bu ihalelerden elde edecekleri karlarını talep edeceklerdir. Bu miktarın ise, yaklaşık 2-3 milyar lira olduğunu düşünülmektedir.

Belediyenin ihale iptalleri için ‘daha ekonomik ve hızlı şekilde yapılabileceği’ ve hatların uzatılarak yeniden projenin değerlendirileceği şeklindeki açıklamaları ve sundukları  gerekçeler ise, konsorsiyum olarak 6 firma ve 6 ayrı ihalesi olan ve  her firma için 300-400 milyon liralık bir zarar söz konusu olan projeler değerlendirildiğinde, bir çelişki ortaya çıkmaktadır.

İhalesi iptal edilen 6 metro hattı ve ihale bedelleri şöyledir:

“-Kaynarca-Pendik-Tuzla metro hattının ihale bedeli 1 milyar 613 milyon lira.”

” -Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metro hattının ihale bedeli 2 milyar 342 milyon lira.”

“-Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metro hattının ihale bedeli 2 milyar 469 milyon lira.”

“-Kirazlı-Halkalı metro hattının ihale bedeli 2 milyar 414 milyon lira.”

“-Başakşehir-Kayaşehir metro hattının ihale bedeli 969 milyon lira.”

“-Mahmutbey-Bahçeşehir metro hattının ihale bedeli 3 milyar 49 milyon lira.”

Bu hatların güzergah ve fizbilite çalışmaları belirlenirken, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından bu projelerle ilgili bir olur ve  teknik raporu alınıp alınmadığı izaha muhtaçtır. İstanbul Çevre Düzeni Planında bu hatların plana işlenmesi ve ulaşım planı ile birlikte bütüncül bir değerlendirmesi yapılıp yapılmadığı konularının detaylı araştırılması gerekmektedir.

Fizibilite ve ihale protokol metinlerinin incelenip, değerlendirilerek,  tarafların görüşlerine de başvurulması, İstanbul Metro Hatları Ulaşım Planı kapsamında;  ihale mevzuatı ve  ilgili sözleşme protokollerinin incelenmesi ve araştırmaların yapılması amacıyla Anayasanın 98’inci, İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması için gereğini arz ederiz.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar