Karaman Hızlı Trene KavuşuyorKonya-Karaman hızlı tren hattında deneme sürüşlerinin Temmuz ayında başlayacağını söyleyen TCDD, mesafenin 40 dakikaya kadar düşeceğini müjdeledi.

Bir il daha hızlı trene kavuşuyor. Konya ile Karaman arasındaki hızlı tren hattında artık sona yaklaşıldı. Karaman’ı Konya’nın üzerinden hızlı tren hattına bağlayacak olan hat işletmeye alınırken, iki il arasındaki mesafede 40 dakikaya kadar düşmüş olacak.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürlüğü’nden alınan son bilgiler doğrultusunda, bu zamana kadar bin 213 kilometre yüksek hızlı demiryolunun işletmeye resmen alındığı belirtildi. Halen de devam etmekte olan bin 870 kilometre yüksek hızlı demiryolunun inşasının ise sürdürüldüğü kaydedildi.

Hem yük hem de yolcu taşımak üzere hızlı demiryolu çalışmalarına devam eden TCDD’nin halen bin 454 kilometre hızlı demiryolunun inşasını sürdürdüğü ifade edildi. İnşası devam eden hızlı demiryolu projeleri arasında Konya-Karaman-Mersin hızlı tren hattı ile 102 kilometrelik Konya-Karaman hızlı tren hattı yer alıyor.

Mesafe Kısalıyor

Altyapı ve üstyapı da çalışmaların sona geldiği belirtilirken, projenin elektrifikasyon ve sinyalizasyon yapım çalışmaların ise devam ettiği ve bedelinin de yaklaşık olarak 55 milyon 490 bin euro olduğu ifade edildi. Konya ile Karaman arasındaki mesafeyi 1 saat 13 dakikadan 40 dakikaya kadar indirecek olan hızlı tren projesinde deneme sürüşlerinin ise Temmuz ayında başlanacağı kaydedildi.

Hat üzerinde senelik bazda yaklaşık olarak 1,9 milyon yolcunun taşınması hedeflenirken, Karaman-Yenice hattının işletmeye alınması sonrasında Mersin Limanı ile Konya, Ankara arasında daha hızlı bir koridor oluşmuş olacak. Konya-Karaman hızlı tren hattının bu sene içerisinde tamamen bitirilmesi planlanıyor.

Kaynak : www.ekonomi7.com