UKOME’den Ticari Sarı Taksilere Yerli Üretim Destekli Yeni Düzenlemeİstanbul Büyükşehir Belediyesi 16.08.2018 tarihli UKOME toplantısında alınan kararla; herhangi bir sebeple araç değişikliği durumunda sarı taksi taşımacılığında kullanılacak taşıtların; yerli üretim “C” segmenti olması karara bağlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi taksici esnafının talebi ve günün şartlarına göre UKOME’de yapılan toplantıda herhangi bir sebeple araç değişikliği durumunda taksi taşımacılığında kullanılacak taşıtların, asgari D Segmentinde olması kararı alınmıştı. Yeni kararla sarı renk taksiler “C” segmentinde yeni şartlara göre hizmet verebilecek.
Sadece D segment turkuaz renkli araçla taşımacılık yapabilirken, bunun yanında yerlilik oranı yüzde 50’nin üzerinde olan C segment araçları da tercih edip sarı renkli olarak kullanabilecekler.

BAŞKAN UYSAL’DAN YERLİ MİLLİ ÜRETİME DESTEK
Başkan Uysal geçtiğimiz günlerde Marmara Belediyeler Birliği Encümen toplantısında, yerli ve milli üretime destek çağrısı yapmıştı. Uysal ekonomik savaş ve psikolojik algı operasyonu kapsamında Türk lirasını yıpratmaya yönelik adımların atıldığı bu dönemde; devletin aldığı tedbirlere ek olarak yerel yönetimlerin de üzerlerine düşen sorumluluk çerçevesinde gerekli adımları atması gerektiğini belirtmişti. Başkan Uysal toplantıda, başta MBB üyeleri belediyeler olmak üzere tüm yerel yönetimlere ve ilgili aktörlere yerli ve milli ürün kullanma çağrısında bulunmuştu.
Belediye Başkanı Mevlüt Uysal taksici esnaftan gelen talepler üzerine sarı taksiler içinde taksi esnafının temsilcileri ile görüşülerek yeni uygulamanın yapılması kararlaştırıldı. Başkan uysal alınacak kararlarda yerli sanayinin de göz önünde bulundurulması konusunda dikkat çekmişti.

UKOME toplantısında Turkuaz Taksi olarak işletilecek olanların ; D Segmentinde Turkuaz Taksi, olarak devam etmesi kararlaştırıldı.

Herhangi bir sebeple araç değişikliği halinde Türkiye’de üretilen ve muhteviyatı %50 den fazla yerli olan en az C Segmenti taşıtların (Sarı Renk, Sıfır km, Otomatik vites ve tüm yolcuları kapsayan airbag li) sarı renkli aynı tarife ile çalışmayı tercih edebilmelerinin önü açıldı.

BÜYÜKÇEKMECE VE SULTANBEYLİ’DE HİZMET VEREN TAKSİLERE YENİ UYGULAMA
Büyükşehir Belediyesi Kanunu öncesi, İBB sorumluluk alanı dışında kalan ilçelerde hizmet veren taksiler (Bordo Renkli) ve kentin merkezinde ise sarı taksiler yolcu taşımacılığı yapıyordu.

Yıllar içerisinde hem nüfus hem de mekânsal olarak gelişme kaydeden İstanbul birçok ilçe ve belde ile bütünleşik hal aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesince yapılan, günlük hareketlilik ve yolculuk analizleri sonucunda Büyükçekmece ve Sultanbeyli bölgelerinde hizmet veren 532 taksi (C-M plakalı) Bordo renkli taksiler T plaka olarak hizmet vermeye başlayacak. Taksilerin İstanbul genelinde çalışabilmesi için Turkuaz ve D sekmenti olması gerekiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezince alınan karar uyarınca; Büyükçekmece ve Sultanbeyli çalışma bölgelerindeki C ve M plakalı 532 Taksinin en az 0-2 yaş

  • D segmenti araçlara (Turkuaz Taksi) geçiş yapmaları koşulu ile, “T” seri plaka verilerek sarı taksi çalışma bölgesinin tamamında çalışabilmesi,
  • T Plakalı taksilerin bölge farkı olmaksızın (Çatalca, Silivri ve Şile hariç) her yerden yolcu alabilmesi,
  • Çatalca, Silivri ve Şile ilçelerinde faaliyet gösteren M plakalı taksilerin ise sadece mevcut bölgelerinde yolcu alabilmesi uygulamasının devam etmesi, kararlaştırıldı.

Reklamlar