Bakan Turhan: “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi’ni 2019’da Yapmak İstiyoruz”bakan turhan 3 katli buyuk istanbul tuneli projesini 2019da yapmak istiyoruz
bakan turhan 3 katli buyuk istanbul tuneli projesini 2019da yapmak istiyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, İstanbul’da yapılması planlanan 3 katlı tünele de değinen Turhan, söz konusu tünelde hem karayolu hem de demiryolu ulaşımının sağlanacağını söyledi.

Turhan, karayolu projesinin Anadolu yakasındaki Çamlık Kavşağı’ndan başlayıp Hasdal Kavşağı’nda son bulacağının bilgisini vererek, şöyle konuştu:

“Demiryolu projemiz de Kadıköy-Söğütlüçeşme Kavşağı’ndan başlayıp Bakırköy-İncirli İstasyonu’nda son buluyor. Bu da 30,2 kilometre ve 15 metro istasyonundan oluşan bir proje. Bu projenin güzergahı, İstanbul’daki mevcut karayolu ulaşım altyapısı ve demiryoluyla metro sistemlerinin hem Avrupa hem de Asya taraflarındaki sistemlerle entegrasyonunu sağlaması amacıyla tespit edildi.”

İleride oluşacak ihtiyaçları göz önünde bulundurarak 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinin arasında hizmet verecek iki gidiş, iki geliş 16 kilometrelik bir karayolu yapılacağını aktaran Turhan, “Bu aynı zamanda Çamlık-Reşadiye bağlantısıyla Kuzey Marmara Otoyolu ile de entegre olacak. Hasdal-Nakkaş, Hasdal-Başakşehir kavşağı vasıtasıyla da 3’üncü köprünün yollarına entegre olacak.” dedi.

Turhan, demiryolunda ise Anadolu yakasındaki Haydarpaşa-Kartal, Haydarpaşa-Pendik, Üsküdar-Çeşmeköy metro sistemlerini de birbiriyle bağlayarak Avrupa yakasındaki Gayrettepe-Hacıosman, Gayrettepe-İstanbul Havalimanı, Sirkeci-Halkalı, Aksaray-Havalimanı ve Bakırköy-Kirazlı hatlarını birbirine bağlayacak bir sistem olacağını anlattı.

Söz konusu projenin İstanbul için önemini vurgulayan Turhan, “6,5 milyon insan bu yeni projeden faydalanacak. Proje çalışmaları da son aşamaya geldi. Bunu da 2019 içerisinde, yap-işlet-devret modeliyle tesis etmek istiyoruz.” diye konuştu.

Turhan, tünelin iki katının iki gidiş iki gelişli karayolu, bir katının ise bir gidiş bir gelişli demiryolu olacağının bilgisini verdi.

Kaynak : www.uab.gov.tr

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.