Doğu Ekspresi Talepleri Taşıyamaz Hale Geldi Çare: Turistik Anadolu Ekspresi

dogu ekspresi talepleri tasiyamaz hale geldi care turistik anadolu ekspresi
dogu ekspresi talepleri tasiyamaz hale geldi care turistik anadolu ekspresi

Doğu Ekspresi Talepleri Taşıyamaz Hale Geldi Çare: Turistik Anadolu Ekspresi Doğu Ekspresi’nin talepleri karşılayamaması üzerine harekete geçen seyahat acentaları, Anadolu’yu baştan başa kat edecek bir tren için lobi çalışmalarına başladı. Turizmin yeni gözdesi, Doğu Ekspresi’yle Kars turu… Her geçen yıl ilginin arttığı Doğu Ekspresi’nde Aralık-Mart aylarında yer bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Geçmiş yıllarda bir adet olan yataklı vagon sayısını artıran TCDD, mevcut teknik şartlar nedeniyle talepleri karşılamakta yetersiz kalıyor.


Müşterilerinden gelen yoğun talebe cevap veremeyen turizmcilerin çözüm önerisi ise “turistik tren”. Dünyanın önde gelen turizm ürünlerinden biri olan Sibirya Ekspresi örneğini veren turizmciler, İstanbul-Kars arasında işletilecek turistik bir trenin, yurt içinden olduğu kadar yurt dışından da büyük ilgi göreceğini söylüyor. Gerçekleşmesi halinde turistik trenin, güzergahındaki kentlerin turizmine de önemli katkılar sağlayacağı öne sürülüyor.

“Dünya çapında bir turizm ürünü olur ve 12 çalışabilir”

Trenin dünya çapında bir turizm ürününe dönüşeceğini ileri süren seyahat acentaları, özel planlanmış sefer saatleri ve vagon dizaynı ile bu sürenin rahatlıkla 12 aya çıkarılabileceğini söylüyor.

Projeyi önce TÜRSAB’a sonra Bakanlığa sunacaklar

Projenin kamu desteği olmadan başarılmasının güçlüğüne dikkat çeken acentalar, yakın bir gelecekte, hazırladıkları projeyle önce TÜRSAB’ın ardından da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kapısını çalmaya hazırlanıyor.

Kaynak : www.turizmajansi.com


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar