AÜ Eski Rektör Yardımcısı Albayrak YHT Kazasında Yaşamını YitirdiAnkara’da Yüksek Hızlı Tren ile yol kontrolü yapan kılavuz trenin çarpışması sonucu meydana gelen kazada Ankara Üniversitesi eski rektör yardımcılarından Prof. Dr. Berahitdin Albayrak yaşamını yitirdi.

Ankara Üniversitesinin internet sitesinde tren kazasına ilişkin başsağlığı mesajı yayımladı.

Mesajda, “Üniversitemiz önceki rektör yardımcılarından Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Berahitdin Albayrak’ı (53) gerçekleşen elim tren kazasında kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Tren kazasında vefat eden diğer vatandaşlarımız ile birlikte hocamıza Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve tüm Ankara Üniversitesi camiasına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Elim tren kazasında yaşamını yitiren eski rektör yardımcısı Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Berahitdin ALBAYRAK için 14.12.2018 Cuma (Bugün) saat 11:00’de Fen Fakültesi’nde tören düzenlenecek. Tören sonrasında Kocatepe Camii’nde cuma namazına müteakip Prof. Dr. Berahitdin ALBAYRAK için kılınacak cenaze namazından sonra Kırıkkale’de defnedilecek.

Fen Fakültesi’nde gerçekleştirilecek törene katılmak isteyenler için aşağıda belirtilen yerleşkelerden saat: 10:00’da otobüs kalkacaktır.

-Gölbaşı Yerleşkesi
-Cebeci Yerleşkesi
-Tıp Fakültesi Cebeci Yerleşkesi
-Tıp Fakültesi Morfoloji Yerleşkesi
-Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesi Yerleşkesi
-Dışkapı Yerleşkesi

Törenin ardından Kocatepe Camii’ne gidecek olan servisler Havuz Nizamiyenin önünden kalkacaktır. Ayrıca Kocatepe Camii’nden Kırıkkale’ye gitmek isteyenler için Kocatepe Camii’nden de servis kaldırılacaktır.

Albayrak kimdir?

TÜBİTAK Bütünleştirilmiş Doktora Bursu (BDP) kapsamında, 1997-1998 arasında doktora tez çalışmaları için The Military College of South Carolina, Fizik Bölümü’nde bulunan Albayrak, ilk yazar olarak yer aldığı “A spectroscopic atlas of Deneb” isimli makale ile Astronomy and Astrophysics (A&A) isimli uluslararası bilimsel dergide kapak konusu olarak seçildi.

2002’de Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Seçkin Genç Bilimci Ödülü, Ankara Üniversitesi Onur Belgesi, Ankara Üniversitesi 2002 yılı Fen Bilimleri Teşvik Ödülü aldı.

Ankara Üniversitesi 2004 yılı Fen Bilimleri Teşvik Ödülü, Prof. Dr. Nüzhet Gökdoğan Astrofizik Bilim Ödülü, 2006’da ise Popüler Bilim Dergisi Bilim-Teşvik Ödülüne layık görüldü.

Albayrak’ın, Yıldızaltı Cisimler (Kahverengi Cüceler), Küçük Kütleli Yıldızlar, Bünyesel Değişen (RR Lyrae, Delta Scuti türü) Yıldızlar, Örten Değişen Çift Yıldızların Fotometrik Analizi, Erken Tayf Türü (Cüce ve Süperdev) Yıldızların Tayfsal Analizi alanlarında araştırmaları bulunuyor.