YHT Kazasından Yaralı Kurtulan Makinist İlk Kez Konuştu

yht kazasindan yarali kurtulan makinist ilk kez konustu
yht kazasindan yarali kurtulan makinist ilk kez konustu

Ankara’da yaşanan Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile yol kontrolü yapan kılavuz treninin çarpışması sonucu meydana gelen kazada 3’ü makinist, 9 kişi hayatını kaybetmiş, 86 kişi ise yaralanmıştı. Feci kazadan ağır yaralı olarak kurtulan tek makinist Kenan Günay kendine geldi. Yaşadığı korkunç anları çevresine anlatan Günay’ın şok açıklamaları ilk kez Mehmet Aydın ile TGRT Ana Haber’de yayınlandı.Yaralı kurtulan makinist Günay, kazada hayatını kaybeden makinistlerden Kadir Ünal ile beraberdi. Kazadan 26 dakika önce Eryaman’a ulaşan ekip, telsizle merkezi de bilgilendirdi. O görüşme gözaltında olan kontrol memurunun ifadesine de yansıdı.

Kontrol memuru; ‘6:10’da kılavuz trenin Eryaman’daki yerine gelidiği bana belirtildi. Akabinde hareket kontrol memurunu arayarak bilgi verdim. 6:30 treninin yola çıkmadan makasın 1. hat olarak değiştirilip değiştirilmediğini sordum.’

Klavuz trendeki makinitsler Günay ve Ünal’a 6:30 treninin yola çıkacağı ve Marşandiz’e doğru ağır ağır ilerlemeleri söylendi. Sonrasında yaşanan dehşet anlarını hastanede tedavisi devam eden Günay şu sözlerle anlattı:

‘Telsizle ağı ağır gelin denildi. Biz de ağır ağır ilerliyorduk. Kadir abi(Ünal) arkada istirahatteydi. Yanıma geldi. Konuşuyorduk. Marşandiz istasyonuna geldiğimizde birden ışığı fark ettik.

“Kaç kendini kurtar” dedi Kadir abi(Ünal). Ben de koridora attım kendimi. O anda çarpıştık.’

Yaralı makinist kazanın nedenini yakınlarına, ‘makasın değiştirilmemiş olması’ olarak açıkladı.

Makasçı Osman Y. ise ifadesinde bu hatasını ‘makası değiştirip değiştirmediğimi hatırlamıyorum’ diye belirtmişti.

Kaynak :

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar