İBB Meclis Üyesi CHP’li Kösedağı: Toplu Taşımada Raylı Sistemi Bütün Kente Yayacağız

ibb meclis uyesi chpli kosedagi toplu tasimada rayli sistemi butun kente yayacagiz
ibb meclis uyesi chpli kosedagi toplu tasimada rayli sistemi butun kente yayacagiz

CHP İBB Meclis Üyesi Mesut Kösedağı Meclis kürsüsünde dile getirdi: “Kulaklarını İstanbul halkına tıkayan bir İETT stratejisinden sıyrılarak sorunları hızlı bir şekilde çözen bir İETT’ye bu dönemde geçiş yapacağız. Yani kısacası çözüm üreteceğiz, çünkü İmamoğlu varsa çözüm var”


Başkan Ekrem İmamoğlu’nun Başkanlığında toplanan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi 2019 yılı Nisan ayı Meclis toplantılarında görüşülen İETT 2018 yılı Faaliyet Raporu üzerine Cumhuriyet Halk Partisi Grup (CHP) Grubu adına Kadıköy Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi Mesut Kösedağı görüş, eleştiri ve önerilerini sıraladı ve şu cümlelere dikkat çekti: “Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu’nun seçim süreci boyunca en çok değindiği ve önemsediği konunun başında ulaşım ve trafik sorunları geliyordu. İstanbul bu dönem boyunca özlediği ve hak ettiği ulaşıma kavuşacak. Özellikle en çok anne ve çocuklar mutlu olacak. Başkanımızın seçim döneminde verdiği sözleri en kısa zamanda yerine getireceği konusunda kimsenin şüphesi olmasın. Yıllardır CHP Meclis Üyeleri olarak dile getirdiğimiz İstanbul’da ki toplu taşımanın sorunlarını ve çözüm önerilerinin belli olduğunu her seferinde dile getirdik. İBB’de düne kadar muhalefette iken CHP olarak İstanbulluların toplu taşımadaki sorunlarının çözülmesi için var gücümüzle çalıştık, iktidar olarak ta çalışmaya var gücümüzle devam edeceğiz. İstanbullular da bizi şu an olduğu gibi canlı yayınlarla izleyerek takip edecek öneri ve isteklerini bizlere anında ulaştıracaklardır. Yani kısacası çözüm üreteceğiz, çünkü İMAMOĞLU varsa çözüm var”

İETT 2018 yılı Faaliyet Raporu üzerine Cumhuriyet Halk Partisi Grup (CHP) Grubu adına Kadıköy Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi Mesut Kösedağı’nın meclis konuşmasının tam metni:

Sayın başkan, sayın meclis üyeleri değerli konuklar ve bizi canlı yayından takip eden binlerce İstanbullu vatandaşlarımızı şahsım ve grubum adına saygıyla selamlıyorum. İETT’nin 2018 faaliyet raporunu görüşmek üzere grup adına söz almış bulunmaktayım.

Geçen beş yıllık dönemde İETT’nin faaliyet ve performans raporlarında genellikle grup adına söz alarak raporları değerlendirir ve eksik gördüğümüz yanlarını eleştirirdim. Ancak şu anda iktidar partisinin bir ferdi olarak karşınızdayım.

Bunu hatırlatmamın bir nedeni var, neredeyse her sene artarak devam eden toplu taşımanın sorunlarını ve çözüm önerilerimizi bu kürsüden defalarca anlattık ancak Sn Kadir Topbaş ve Sn. Mevlüt Uysal bizim eleştiri ve önerilerimize kulaklarını tıkayarak İstanbul halkına rahat bir ulaşım sağlamayı reddetti.

Bunun karşılığında da İstanbul halkı 31 Mart yerel seçimlerinde mazbatayı Sn. Ekrem İMAMOĞLU’na vererek bu yönetim anlayışına tepkisini gösterdi. Buradan tekrar değerli İstanbul halkına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sonuç olarak artık İstanbul halkının sorunlarını bilen ve onları dinleyen bir belediye başkanı var.

Bildiğiniz gibi Sn. Ekrem İMAMOĞLU’nun seçim kampanyası boyunca en çok değindiği ve önemsediği konuların başında toplu ulaşım ve trafik konuları vardı. Bu dönem boyunca İstanbul halkı özlediği ve hak ettiği ulaşıma kavuşacak. Özellikle en çok öğrenciler ve anneler mutlu olacak. Başkanımızın seçim kampanyasında verdiği tüm sözleri yakın zamanda yerine getireceğinden kimsenin şüphesi olmasın çünkü İMAMOĞLU varsa çözüm var .

Sayın başkan, sayın meclis üyeleri sizleri İETT’nin 2018 verilerine göre rakamlara boğmayacağım. Onun yerine yıllardır kronikleşmiş toplu ulaşım sorunlarına ve çözüm önerilerine değinerek İstanbul halkının rahat bir ulaşım sağlaması için gerekli önlemlerin alınmasına katkı sunmaya çalışacağım.

Artık faaliyet raporları neredeyse kopyala yapıştır sistemiyle hazırlanıyor. Yani sadece belli rakamlar değiştirilerek sorunlar görmezden geliniyor. Bu yöntemden derhal vazgeçilerek daha katılımcı ve kapsayıcı bir faaliyet raporu hazırlanması ve swot analizi gerçekleştirilmesi gerekli diye düşünüyoruz.

  • İETT yapısal olarak çok güçlü bir organizasyon, – 3000 araç, – 5300 personel, – Ve yaklaşık 2 milyarlık bütçesiyle devasa bir kurum.

Bu organizasyonun her yıl kendisini yenilemesi ve değişen koşullara uyum sağlaması gerekmektedir. Öncelikle İETT eğitim stratejisini baştan aşağı değiştirerek özellikle şoförlere ağırlık vererek onların sorunlarını gidermelidir. Şoförlerimize yapılan her yatırım aslında İstanbul halkına yapılmaktadır.

Artık ana haberlerde İETT ile ilgili kaza ve kavga haberleri görmek istemiyoruz. Yine İstanbul halkının toplu taşımada karşılaştığı en büyük sorunlardan birisi de duraklara ulaşmaktaki zorluklardır. Özellikle engelliler ve pusetli anneler bu konu da çok mağdur edilmektedir. Bugün yaklaşık 10 yıldır seferde olan metrobüs hattında hala 45 duraktan sadece 25 tanesin engelli ulaşımı sağlanabilmektedir.

İETT’nin duraklara ulaşımda yeni ve hızlı çözümler üretmesi kaçınılmazdır. Metrobüs hattı üzerindeki tüm üst geçitler acilen gözden geçirilmelidir. Bir diğer acil çözüme kavuşması gereken konu aktarma merkezleridir. Özellikle metro-metrobüs aktarma merkezleri hızlıca ele alınarak İstanbul halkına yakışır bir hale getirilmelidir. O kötü görüntüler artık mazide kalmalıdır.

HİZMET KALİTESİ 39 İLÇEYE EŞİT OLARAK SAĞLANMALIDIR

Sn. Ekrem İMAMOĞLU’un söylediği gibi “önceliğimiz yüksek oy aldığımız yerler değil, hizmette geri bırakılmış yerler olacaktır’’. Bu sayede İstanbul’da 16 milyon vatandaşımız her konuda eşit hizmet alacaktır.

YATIRIMLAR OYA GÖRE DEĞİL İHTİYACA GÖRE YAPILACAKTIR

Değerli İstanbul halkı, cumhuriyet halk partisi olarak sizlerin toplu taşımadaki sorunlarınızı ve isteklerinizi biliyoruz, yeni dönemde bunların çözülmesi için var gücümüzle çalışacağız. Sizlerde bizi şu an olduğu gibi canlı yayınlarla izleyerek takip edeceksiniz öneri ve isteklerinizi bize anında ulaştıracaksınız. Böylece sorunlar kronikleşmeden çözüme kavuşacak ve rahat bir nefes alacaksınız. Mesela şu anda sadece 24 hatta gece seferleri mevcut bu sayının arttırılması için çalışacağız.

İETT’nin elinde bulunan yaklaşık 41 bin metre kare araziyi yandaş vakıflara derneklere değil, İstanbul halkının hizmetine sunacağız.

Hepimizin bildiği üzere sıklıkla bozulan ama zorlukla yapılan ekipmanlar için teknisyen sayısının arttırılmasını sağlayacağız. Böylece bozulan asansör ve merdivenler daha hızlı tamir edilecek ve aksamalar azalacak. Yıllardır üvey evlat muamelesi gören özel halk otobüsleriyle de ilgili bir çalışma yapılarak isteklerinin karşılanması için çalışacağız.

Sayın başkan sayın meclis üyeleri değerli konuklar; Sonuç olarak İstanbul’a yeni bir başlangıç için her konuda hep beraber çalışacağız. Sorunları ve çözümleri biliyoruz, bütün çabamız bu kadim kentte yaşayan insanların hak ettiği değeri görmesi. İstanbul büyükşehir belediyesi olarak bu yeni dönemde katılımcı şeffaf ve çözüm odaklı bir yönetim anlayışıyla hareket edeceğiz. Üzerinde ölü toprağı olan İETT’yi çağ uygun hele getireceğiz.

Toplu taşımanın en temel ögesi olan raylı sistemi bütün kente yayacağız. Metro ağını genişleteceğiz. Kronikleşen hatlara öncelik vererek çözüm üreteceğiz. İstanbul’un trafik sorunun çözmek için ilgili meslek odaları STK ve kurumlardan destek alacağız, ben yaptım oldu demeyeceğiz.

Yani kısacası çözüm üreteceğiz çünkü İMAMOĞLU varsa çözüm var

Sonuç olarak: Bütün bu açıklamalardan da anlaşılabileceği gibi İETT’nin düzeltmesi gereken onlarca tarafı var. Kulaklarını İstanbul halkına tıkayan bir İETT stratejisinden sıyrılarak sorunları hızlı bir şekilde çözen bir İETT’ye bu dönemde geçiş yapacağız.

Ayrıca İstanbul büyükşehir belediye başkanımız Sn. Ekrem İmamoğlu’nun da söylediği gibi artık İETT hiçbir partiye servisçilik yapmayacak. Mitinglere otobüs tahsis edilmeyecek. Artık İETT’in işi gücü İstanbul halkının toplu ulaşımda daha rahat etmesi için çalışmak olacak.

Biz CHP grubu olarak yeni dönemdeki birlik ve beraberlik vizyonumuzu pekiştirmek, sorunları birlikte çözmek ve ortak aklı kullanmak için birçok eksikliği olan bu faaliyet raporuna evet diyeceğiz. Çünkü artık İstanbul’un ayrışmaya değil birleşmeye ihtiyacı var. (Yenisoluk)


sohbet

Feza.Net

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar