Çin, Kuşların Tren Gürültüsünden Etkilenmemesi İçin Ses Bariyeri Kurdu

Çin, Kuşların Tren Gürültüsünden Etkilenmemesi İçin Ses Bariyeri Kurdu
Çin, Kuşların Tren Gürültüsünden Etkilenmemesi İçin Ses Bariyeri Kurdu

Çin’in Guangdong Eyaleti’nin Jiangmen kentinde yüksek hızlı demiryolu gürültüsünün 30 binden fazla kuşa habitat oluşturan sulak arazide kuşları etkilemesini engellemek amacıyla bir ses bariyeri inşaa edildi.

Ses azaltıcı bariyer iki kilometre boyunca, 355 kilometre uzunluğundaki Jiangmen-Zhanjiang yüksek hızlı tren hattının bir bölümü olarak tasarlandı.

Yüksek hızlı tren hattı, “Kuş Cenneti” diye bilinen kuş habitatının tam ortasının 800 metre yanından geçiyor. Hükümetçe Korunan parkın içindeki bir adada, düzinelerce kuş türüne yuva oluşturan sık bir banyan ağacı ormanı yer alıyor.

Yapımı üç ayda tamamlanan gürültü bariyeri 187 milyon yuana (28 milyon ABD doları) mal oldu. Bariyerin içine, her birinin 100 yıllık işlevsel ömrü olan 42.260 ses emici yerleştirildi. Bariyer, çok yüksek şiddette tayfuna dayanabilecek şekilde inşa edildi.

Araştırmacılar, hızlı tren geçerken Kuş Cenneti’nin ortasındaki ses volümündeki değişimi bariyer inşa edildikten sonra ölçtüler. Bariyer o kadar etkili oldu ki, ses, tren geçerken sadece 0,2 desibel arttı yani tren gürültüsü aslında yok edilmiş oldu.

Levent Elmastaş hakkında
RayHaber editörü

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.