Kuzey Marmara Otoyolu Tamamlandıktan Sonra Taş Ocağının Ruhsatı İptal Edilecek

kuzey marmara otoyolu tamamlandiktan sonra tas ocaginin ruhsati iptal edilecek
kuzey marmara otoyolu tamamlandiktan sonra tas ocaginin ruhsati iptal edilecek

Kocaeli Valiliği, Kuzey Marmara Otoyolu’nun Kocaeli kesiminde kullanılmak üzere açılan taş ocağının ticari amaçlı olmadığını, otoyolun tamamlanmasının ardından ruhsatının iptal edileceğini açıkladı.

İstanbul-Kocaeli ve Sakarya trafiğini oldukça rahatlatması beklenen, iki kıtayı birleştiren, Yavuz Sultan Selim Köprüsünün devamı olan ve 2020 yılında tamamının hizmete açılması planlanan Kuzey Marmara Otoyolunun Kocaeli kesimi çalışmaları kapsamında kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan ve yapılan araştırmalar sonucu teknik raporlar doğrultusunda istenilen malzemenin özellikleri ve kalitesi bakımından sadece Kandıra İlçemiz, Babaköy Mahallesi sınırları içerisinde bulunmuş olup, Valiliğimizin uygun görüşleri ile Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü bahse konu saha için ruhsat düzenlemiştir.

-Kandıra Babaköy’de Karayolları 1. Bölge Müdürlüğüne tahsis edilen 13 Hektarlık taşocağı alanının ticari amaçlı olmadığı, kamu hizmetinde kullanılmak üzere tahsis edildiği,

-Kandıra Babaköy’de yer alan Kaya Mezarları ile ilgili Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü ve Müze Müdürlüğü Elemanlarınca yapılan incelemeler neticesinde, almış oldukları kurul kararına göre “bölgede bulunan kaya mezarlarının ruhsat sınırları dışında kaldığı, kuş uçuşu 310 metre mesafede olduğu tespit edilmiş, bahse konu ruhsat sahasında çalışma yapılmasında sakınca bulunmadığı” belirtilmiştir.

-Söz konusu kaya mezarlarının ve tarihi dokunun çalışmalardan zarar görmemesi içinde her türlü tedbir alınmıştır.

-Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü tarafından 2019 yılı Ağustos Ayı itibariyle işletime açılan taşocağının çalışmaları esnasında tarihi dokunun bozulmaması ve taşocağı alanı dışında çevreye zarar verilmemesi konusunda gerekli hassasiyet gösterilmektedir.

-Bölgedeki çalışmalar esnasında toplam 2159 adet meşe ağacı kesimi için işaretlenmiş, işaretlenen ağaçların 803 adedi 20 cm çapı üzerinde olup kalan 1356 adedi ise ince çap olarak tabir ettiğimiz 20 cm çapı altındadır.

Kuzey Marmara Otoyolu (3. Boğaz Köprüsü Dahil) Kurtköy-Akyazı (Bağlantı Yolları Dahil) Kesimi çalışmaları tamamlandıktan sonra ruhsat iptal edilecek ve bölge için Çevre Uyum Planı hazırlanarak, yeniden ağaçlandırılacaktır.

Levent Elmastaş hakkında
RayHaber editörü

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.