Esenboğa Havalimanı Metrosu Güzergahı, İstasyonları ve Tanıtım Videosu

esenboga havalimani metrosu guzergahi istasyonlari ve tanitim videosu
esenboga havalimani metrosu guzergahi istasyonlari ve tanitim videosu
Abone Ol  


Esenboğa Havalimanı Metrosu Güzergahı, İstasyonları ve Tanıtım Videosu. Ankara’daki Esenboğa Havalimanı’na şehir merkezinden ulaşımı kolaylaştıracak metro projesi 1 milyar dolara mal olacak.

Esenboğa Havalimanı ile 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı arasında yapılacak metro projesi için uluslararası kredi kuruluşlarıyla görüşmelerde sona gelindi. Kredi kuruluşlarıyla yapılan görüşmelerde uygun teklifi Dünya Bankası verdi, Japon firmalarla görüşmeler halen sürüyor.

ESENBOĞA HAVAALANI METROSU GÜZERGAHI

Esenboğa Havalimanı Metro projesi, 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı’ndan başlayıp, Siteler üzerinden Pursaklar, fuar alanı, havalimanı ve Çubuk istikametinde olacak. Esenboğa Havaalanı Metrosu hattının Siteler bölgesini de içine alınması talep edilmişti. Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş ise metrodan daha fazla vatandaşın yararlanması için güzergahın Siteler üzerinden havaalanına gitmesini düşündüklerini açıklamıştı. Metronun siteler üzerinden gidip gitmeyeceğide merakla bekleniyor.

ESENBOĞA HAVAALANI METROSU 7 DURAKTAN OLUŞACAK

Esenboğa Havaalanı Metrosu’nda 7 adet istasyon 3 tane ise trenlerin yön değiştirebilmesi ve aynı zamanda tren depo sahası olarak kullanılabilmesi için  geçiş noktası bulunması bekleniyor. Yeni hat üzerinde 7 istasyonun olacağı konuşuluyor: ”

  1. Kuyubaşı,
  2. Kuzey Ankara,
  3. Pursaklar,
  4. Sarayköy,
  5. Akyurt Uluslararası Fuar Alanı,
  6. Esenboğa Havaalanı,
  7. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi.

ESENBOĞA METROSU’NU ENTEGRE OLACAĞI HATLAR

Esenboğa Metrosu’nu günlük 700 bin yolcu kapasitesine göre planlanıyor. Hat 26 kilometre uzunluğunda olacak. Esenboğa Metrosu, Keçiören Metrosu Kuyubaşı istasyonuna entegre edilecek. Ayrıca aktarmayla Esenboğa Havalimanı ve Çubuk’taki Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne kadar gidecek. Yapımı devam eden AKM–Gar–Kızılay Metro uzantısı projesi ile Keçiören (M4) metrosu, Kızılay merkeze kadar uzatılacak. Metro hattı tamamlandığında Esenboğa’dan metroya binen vatandaşlar, şehir merkezindeki tüm metro hatlarına aktarma yapabilecek.

ANKARA RAYLI SİSTEM HARİTASI

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar