Samsun Sarp Demiryolu Hattı İçin Kritik Rapor

samsun sarp demiryolu hatti icin kritik rapor
samsun sarp demiryolu hatti icin kritik rapor

📩 24/10/2019 12:10

Ordu Üniversitesi tarafından hazırlanan ‘Samsun-Sarp Hızlı Tren Projesi’ raporunda; “Bölgeye gerek demiryolu taşımacılığı gerekse hızlı tren taşımacılığı ile başta istihdam olmak üzere ekonomik sorunların çözümünde önemli bir katkı sağlayacaktır” denildi.

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı, ‘Samsun-Sarp Hızlı Tren Projesi’ ile ilgili rapor hazırladı. Samsun-Sarp Demiryolu projesi ile Karadeniz Bölgesi’ndeki illerde ticaretin hızlanacağı ifade edilen raporda, söz konusu illere daha fazla turistin geleceğine dikkat çekildi. Raporda, Sarp’a kadar uzanacak demiryolu sayesinde Gürcistan ve Azerbaycan gibi ülkelerle ticari faaliyetlerin güçleneceğini belirtildi.

İLLER SÜREKLİ GÖÇ VERİYOR

Raporda, bir bölgenin gelişmişlik düzeyi ile o bölgedeki ulaşım ağı arasında güçlü bir ilişki vardır. Proje, Orta Karadeniz’den Karadeniz’in doğu ucuna kadar Türkiye’nin kuzeyinde Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin illerini doğrudan birbirine bağladığı gibi, anılan illerin hinterlandında kalan illeri de kısa sürede bu ulaşım hattına eklemleyebilecektir. Bu bölgede anılan illerin ortak özelliği Türkiye’de en çok iç göç veren iller olmasıdır. Bunun en önemli nedeni ise istihdam imkânlarının kısıtlı olmasıdır” denildi.

OTOYOL YERİNE DEMİRYOLU

Raporda ayrıca, şu ifadelere yer verildi: Bölgeye gerek demiryolu taşımacılığı gerekse hızlı tren taşımacılığı ile başta istihdam olmak üzere ekonomik sorunların çözümünde önemli bir katkı sağlayacaktır. Yaratacağı istihdam olanakları nedeniyle ortaya çıkacak tersine göç ile göç çeken diğer iller açısından da ekonomik, sosyal, kültürel, çevresel açıdan oluşan basınçlar azalacaktır. Bu durum, tüm Türkiye açısından daha dengeli bir şehirleşme, yatırım dağılımı, yaşam olanakları ve sosyal adalet açısından daha dengeli bir toplum yaratacaktır. İki hatlı modern bir demiryolunun kapasitesi, 6 şeritli bir otoyolun kapasitesine eşittir. 6 şeritli bir otoyolun platform genişliği 37,5 metre iken, 2 hatlı demiryolunun platform genişliği sadece 13,7 metredir. Hem coğrafi açıdan hem de istimlak maliyetleri ve inşa maliyetleri açısından platform genişliği daha dar olan bir ulaşım aracının tercih edilmesi daha avantajlı olacaktır. YHT projesinin tam bir şeffaflık içinde, ilgili veriler, bilgiler ve endişeler gözetilerek planlanması ve halka tanıtımı gereklidir.”(Samsungazetesi)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*