Çin’in Kuşak ve Yol Projesi Kapsamında Türkiye’nin Önemi Artıyor

cinin kusak ve yol projesi kapsaminda turkiyenin onemi artiyor
cinin kusak ve yol projesi kapsaminda turkiyenin onemi artiyor

Çin’in Kuşak ve Yol Projesi Kapsamında Türkiye’nin Önemi Artıyor; Ankara’nın önerdiği Orta Koridor inisiyatifi Hollanda’daki Kuşak Yol Konferansı’nda birinci gündem maddesi olacak

Çin’den Avrupa’ya uzanan ticaret ağında Türkiye’nin önemi her geçen gün artıyor. Kuşak Yol kapsamında Çin’den kalkan ilk yük trenin İstanbul’da Marmaray’ı kullanarak Avrupa’ya ulaşması dikkatleri bir kez daha Orta Koridor’a çevirdi. Türkiye’nin Çin’e önerdiği Orta Koridor inisiyatifi hem Pekin yönetiminin Rusya’ya olan bağlılığını azaltıyor, hem Avrupa ülkelerinin işbirliği açısından işine geliyor, hem de mesafeyi kısaltıyor. Bu nedenle Türkiye’nin Orta Koridor inisiyatifi, Hollanda’nın Venlo kentinde 26-27 Kasım’da yapılacak Kuşak Yol Konferansı’nda birinci gündem maddesi olacak.

TÜRKİYE’DE RAYLAR DAHA UYGUN

Yapılan analizlerde ayrıca Bakü-Tiflis-Kars hattının güvenli bir şekilde işlemeye başladığı belirtiliyor. Türkiye’nin Edirne’den Kars’a yapacağı hızlı yük treni ray sistemlerinin de hayata geçirilmesi halinde Orta Koridor’un önemi daha da artacak. Edirne’den Kars’a yapılacak tren güzergahıyla ilgili Türkiye ile Çin’in görüşmelere devam ettiği biliniyor. Diğer taraftan Çin basını da Orta Koridor’u Kuşak Yol’un önemli bir sütunu olarak tanımlıyor. Uzmanlar ayrıca Türkiye’deki rayların hızlı yük trenlerine uygun olması ve Marmaray’ın mesafeyi kısaltmasıyla Rusya koridoruna alternatif olduğunu dile getiriyor. Çin’den Hollanda’nın Venlo kentine yük trenlerinin de Hazar Geçişli Uluslararası Ulaştırma Güzergahı Trans-Caspian International Transport Route (TITR) üzerinden gitmesi bekleniyor. Çin’den kalkan yük trenleri Kazakistan-Hazar Denizi-Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaşacak. Bu güzergahı kullanan ilk yük treni Çin’in Xi’an kentinden hareket ettikten sonra 18 günde Çekya’nın başkenti Prag’a ulaşmıştı. (Çinhaber)

Güncel Demiryolu İhaleleri

Pts 09

Gulf Traffic

Aralık 9 @ 08:00 - Aralık 11 @ 17:00

Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar