Proje İhalesine Çıkılan Samsun Ordu Hızlı Tren Hattı Orduluları Sevindirdi

proje ihalesine cikilan samsun ordu hizli tren hatti ordululari sevindirdi
proje ihalesine cikilan samsun ordu hizli tren hatti ordululari sevindirdi

Proje İhalesine Çıkılan Samsun Ordu Hızlı Tren Hattı Orduluları Sevindirdi; Geçtiğimiz hafta proje ihalesine çıkılan Samsun-Ordu Hızlı Tren Hattı, Orduluları sevindirdi. OTSO Başkanı Servet Şahin, yıllardır talepleri olan hattın mutluğunu yaşadıklarını belirtti. OTSO Meclis Başkanı Levent Yıldırım ise, “Demiryolu Ordu’nun turizmine, sanayisine çok ciddi katkılar yapacaktır” dedi.Samsun-Ordu Demiryolu (Altyapı, Üstyapı, Elektromekanik) Etüt, Proje, Mühendislik ve Danışmanlık Hizmet Alımı İşi danışmanlık hizmeti işi için, yeterli tecrübeye sahip adaylar teklif vermek üzere ön yeterlik başvurusuna davet edildi. Ön yeterlik değerlendirmesi sonucu yeterliği tespit edilenler arasından ön yeterlik şartnamesinde belirtilen kriterlere göre sıralanmak suretiyle kısa listeye alınarak teklif vermeye davet edilecek isteklilerin katılımıyla 4734 sayılı Kanunun 5’inci bölümünde yer alan hükümlere uygun olarak belli istekliler arasında ihale usulü ile ihale edilecek. İhale 25 Aralık 2019 tarihinde TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü Satın Alma ve Stok Kontrol Dairesi Başkanlığı Toplantı Salonu (3.kat 4052 no.lu oda) saat 10.00’da gerçekleştirilecek.

FİZİBİLİTE ETÜDÜ YAPILACAK

TCDD, Samsun-Çarşamba-Ünye-Fatsa-Ordu arasında çift hatlı ve EST’li olarak yapılması planlanan demiryolu hattının alternatif işletme senaryolarına (işletme hızı, yolcu, yük, karma trafik vb.) göre değerlendirilerek fizibilite çalışması yapılmasını öngörüyor. Bu teknik şartname ile Samsun-Çarşamba-Ünye-Fatsa-Ordu güzergâhında mevcut ulaşım sistemine ek olarak bir Demiryolu inşa edilmesi durumunun ekonomik ve finansal (Mali) açıdan değerlendirilerek projenin; ekonomik açıdan yapılabilir olup olmadığının tespitine yönelik Ekonomik Analiz, finansman açısından yapılabilir olup olmadığının tespitine yönelik Mali Analizi de içerecek olan Fizibilite Etüdünün teknik detaylarının belirlenmesi amaçlanıyor.

ŞAHİN: HEM TURİZMİ HEM TİCARETİ CANLANDIRIR

Yayınlanan ihale ilanı Ordulularda da büyük sevinç yaşattı. Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, Orduluların bir hayalinin daha gerçekleşmeye başladığını belirterek, “Öncelikle bu konuda başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Olması gereken buydu. Samsun-Sarp Demiryolu’nun Ordu ve Giresun’dan geçerek devam etmesi gerekiyordu. Bu demiryolu sayesinde ilimizin hem turizm potansiyelinin hem de ticaret hayatının canlanacağını öngörüyoruz. İstanbul’dan veya başka bir ilden yola çıkan insanlar belki buradan Pekin’e gidecekler. Kars demiryolunun ne kadar cazip olduğunu görüyoruz. Ankara’dan çıkan Kars’a gidip, geri dönüyor. Bizim ilimizde de böyle bir hareketlilik neden yaşanmasın” diye konuştu. (Ordu Olay)

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar