TÜBİTAK Hidrojen ve Elektrikle Çalışan Otomobil Geliştirdi

tubitak hidrojen ve elektrikle calisan otomobil gelistirdi
tubitak hidrojen ve elektrikle calisan otomobil gelistirdi

TÜBİTAK MAM ve Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) birlikte çalışarak hidrojen yakıtından güç alan yeni bir yerli otomobil geliştirdi ve 2 adet üretti.

Geliştirilen araç hibrit bir motora sahip olup elektrik enerjisiyle 300 kilometre yol alabiliyor ve hidrojen yakıtıyla menzili 150 kilometre daha da artıyor.

Araçta hidrojen tutucu olarak bor kullanıyor. Oldukça sessiz çalışan araç, sıfır emisyon değerine sahip ve çok kısa sürede 100 kilometre hıza çıkıyor. Araç, genellikle elektrik motoruyla kullanılıyor ve fazladan ilave menzil gerektiğinde hidrojen yakıtını kullanıyor.

TÜBİTAK MAM ve Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) kuruluşlarımızı tebrik eder, başarılı projelerinin artarak devamını dilerim.

TÜBİTAK MAM Hakkında

‘’1972 yılında kurulan TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM), çalışmalarını Kocaeli’de “TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi”nde sürdürmektedir. Bilim ve teknoloji üreten, dünya lideri bir merkez olmayı hedefi ve uygulamalı araştırma yaparak sürdürülebilir, yenilikçi, bilimsel ve teknolojik çözümler üretmeyi görevi olarak benimseyen merkezin bünyesinde, her biri geniş yetkinlik alanına sahip Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü, Enerji Enstitüsü, Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü, Gıda Enstitüsü, Kimyasal Teknoloji Enstitüsü, Malzeme Enstitüsü ile Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü bulunmaktadır.’’

Sahip olduğu araştırma kabiliyet ve kapasitesi, araştırma alt yapısı, dünya standardı yönetsel ve işletim süreçleri ile ileri teknoloji dünyasının öncü kuruluşlarından olan TÜBİTAK MAM, müşteri odaklı yaklaşımı ile kamu, savunma ve özel sektör kurum ve kuruluşları ile akademik kurumlara özgün çözümler sunmaktadır. Bu çözümlerini temel araştırma, uygulamalı araştırma ve geliştirme, teknoloji transferi, inovasyon, sistem ve tesis kurma, ulusal standart ve norm belirleme, profesyonel danışmanlık ve eğitim çalışmaları ile gerçekleştirmektedir.

Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü Hakkında

Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN), Türkiye`de ve Dünyada bor ürün ve teknolojilerinin geniş bir şekilde kullanımını, yeni bor ürünlerinin üretimini ve geliştirilmesini teminen değişik alanlarda kullanıcıların araştırmaları için gerekli bilimsel ortamı sağlamak, bor ve ürünlerini kullanan ve/veya bu alanda araştırma yapan kamu ve özel hukuk tüzel kişileri ile işbirliği yaparak bilimsel araştırmaları yapmak, yaptırmak, koordine etmek ve bu araştırmalara katkı sağlamak amacıyla 4/6/2003 tarihli ve 4865 sayılı Kanun ile kurulmuştur. T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının ilişkili kuruluşu olan BOREN’in görevleri ve teşkilatı, 15/7/2018 tarihli ve 4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 48. Bölümünde yeniden düzenlenmiştir.

2004 yılında faaliyete başlayan BOREN, 2007 yılına kadar Orta Doğu Teknik Üniversitesi Merkez Laboratuvarı bünyesinde ayrılan bölümde hizmet vermiştir. Bu tarihten itibaren, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına ait Dumlupınar Bulvarı, No:166 Çankaya/ANKARA adresindeki yerleşkenin A-Blok 10. Katında hizmet veren BOREN, 08/07/2019 tarihinde aynı yerleşkede yer alan D-Blok’taki mevcut hizmet binasına taşınmıştır. Ayrıca, hizmet binasının bitişiğinde bulunan BOREN Ar-Ge Merkezi bünyesinde yer alan laboratuvar ve pilot tesislerde faaliyetlerini sürdürmektedir.

BOREN, ilgili kamu ve özel sektör Ar-Ge ve sanayi kuruluşları ile işbirliği ve koordinasyon sağlamak suretiyle Bor alanında proje ve programlar yürütmekte ve desteklemekte, Bor ile ilgili bilimsel yayınlar yapmakta ve etkinlikler düzenlemekte ve Bor ürünlerinin ticarileşmesine yönelik faaliyetler yürütmektedir.

İlhami Pektaş

Armin

sohbet

    İlk yorum yapan olun

    Yorumlar