HES Kodu İle Uçak Bileti Nasıl Alınır? Bebek Yolcular İçin HES Kodu Gerekir Mi?

hes kodu ile ucak bildeti nasil alinir
hes kodu ile ucak bildeti nasil alinir

Corona virüsü salgını tüm dünyada ve ülkemizde büyük yara oluşturdu. Alınan önlemler sayesinde dünyada salgını en rahat karşılayan ülkelerin başında Türkiye geliyor. Kademeli olarak normalleşme sürecine girildikten sonra kademeli olarak yasak ve kısıtlamalar kaldırıldı. Başkan Erdoğan yaptığı ulusa seslenişte 1 Haziran’dan itibaren seyahat yasağının kaldırılacağını açıkladı.Şehirler arası seyahat yasağının kalkması sonucunda arama motorlarında uçak bileti arayışları tavan yaptı. 50 binden fazla aranan uçak bileti kelimesi, vatandaşların Kurban Bayramı için yaptığı bir hazırlık gibi görülüyor. Peki HES kodu ile uçak bileti nasıl alınır? HES kodunuz tüm yurt içi uçuşlarda geçerli mi? Bebek yolcular için HES kodu gerekir mi? HES Kodu nedir? HES Kodu ne işe yarar? HES Kodum yok, bu seyahatim için bir engel mi? HES Kodum yok, HES Kodumu nereden alacağım? HES Kodu ile ilgili nelere dikkat etmeliyim? Geçerli HES Kodu seyahat etmem için yeterli midir? HES Kodum var, bilet satın alırken HES Kodu girişimi nerede yapacağım? Satın almış olduğum bir biletim var, HES Kodu girişimi nerede yapacağım? Yurt dışından Türkiye’ye seyahat edeceğim, HES Kodu almak zorunda mıyım? HES Kodu kullanımı güvenli mi?İşte bu soruların tüm cevapları haberimizde…

HES kodunuz; Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını kullanarak veya aralarında boşluk olacak şekilde HES, T.C. kimlik numaranız, kimlik seri numaranızın son 4 rakamı ve HES kodunuz için geçerli olması gereken gün sayısını yazıp (Örnek: HES 12345678901 5376 30) 2023’e SMS yollayarak edinebileceğiniz ve yurt içi uçuşlar için rezervasyon ve biletleme aşamasında kullanacağınız 10 ya da 12 haneli kodu ifade eder.

Covid-19 pandemisine yol açan virüsün yayılmasını önlemek ve yavaşlatmak amacıyla, hastalığa maruz kalmış ya da hastalarla temas etmiş olan ve uçuşa kabul edilmeyecek yolcuların havalimanına gelmeden önce bilgilendirilmesini sağlar.

Hayat Eve Sığar programı kapsamında belirlenen kişisel HES kodu tüm yurt içi uçuşlar için bir zorunluluktur. Sağlık bakanlığınca hazırlanan “Kurum ve Kuruluşlara Yönelik Enfeksiyon Kontrol Önlemleri” sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

HES Kodu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • HES kodu Covid-19 pandemi sürecinde tüm yolcuların iç hat uçuşları için bir zorunluluktur.
 • HES kodunuz tüm yurt içi uçuşlarda geçerlidir.
 • HES kodları uçuşa 24 saat kala kontrol edilir ve yolcuların uçuşları hakkında bilgilendirme yapılır. Sağlık Bakanlığınca seyahatine onay verilmeyen yolcular uçuşa kabul edilmeyecektir.
 • HES kodu belirli bir süre boyunca geçerli ya da süresiz olabilir. HES kodunuzun son seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 7 gün daha geçerli olması gerekmektedir. Aksi durumda rezervasyonunuz onaylanmayacaktır.
 • Bebek yolcular için HES kodu gerekmemektedir.

HES Kodu Nedir?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, yurt içinde güvenle uçmanız için T.C. Sağlık Bakanlığı önlemleri kapsamında zorunlu hale getirilen yeni bir uygulamadır.

Kendi oluşturacağınız ve bilet satın alım ve uçuşa kayıt (check-in) sırasında bizimle paylaşacağınız HES Kodunuz, T.C. Sağlık Bakanlığı servisleri üzerinden belirli aralıklarla sorgulanarak uçuşa katılımınız ile ilgili bir engel olup olmadığı kontrol edilecektir.

HES Kodu Ne İşe Yarar?

Tüm iç hat uçuşlarında HES Kodu kullanımıyla:

 • Covid-19 hastalığına maruz kalmış ya da hastalarla temas etmiş kişilerin toplu ulaşım gerçekleştiren uçuşlara katılmasının engellenmesi,
 • Belirtilen nedenlerle uçuşa kabul edilmeyecek misafirlerimizin mümkün olan en erken sürede ve havalimanına gelmeden önce bilgilendirilmeleri amaçlanmaktadır.

HES Kodum Yok, Bu Seyahatim İçin Bir Eengel Mi?

Geçerli bir HES Kodunuz olmadan iç hat uçuşlarımız için:

 • Bilet satın alamazsınız,
 • On-line ya da havalimanında check-in yapamazsınız,

Dolayısı ile HES kodunuz olmadan yurt içi seyahatlerinizi gerçekleştiremezsiniz.

HES Kodum Yok, HES Kodumu Nereden Alacağım?

HES Kodunu T.C. Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması üzerinden veya 2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve HES Kodunuz için ihtiyacınız olan gün sayısını göndererek hızlı bir şekilde edinebilirsiniz.

HES Kodu İle İlgili Nelere Dikkat Etmeliyim?

HES Kodunuzun süresi seyahatinizin toplam süresi kadar olmalıdır. Gidiş-dönüş bir bilet almak istiyorsanız ya da gidiş-dönüş bir biletiniz varsa HES Kodunuz dönüş tarihinizi de kapsamalıdır.

Her misafir için ayrı ayrı HES kodu alınmalıdır.

0-2 yaş aralığında olan misafirler için HES Kodu zorunluluğu bulunmamaktadır.

Biletleme işleminiz ile uçuşunuz arasında HES Kodunuz T.C. Sağlık Bakanlığı servisleri üzerinden belirli aralıklarla sorgulanacaktır. Yapılan bu sorgulamalarda Covid-19 açısından seyahatinize engel bir durum belirlenirse uçuşa kabul edilmeyeceksiniz. Bu yöntem Covid-19 salgınına yol açan virüsün yayılmasını önlemek amacıyla T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilmiştir.

 • HES Kodunuz aşağıdaki durumlarda seyahatinize engel olacaktır;
 • COVID-19 pozitif olma ya da karantina sürecinde olma durumu,
 • Yeterli süreli HES Koduna sahip olmama durumu,
 • Hatalı T.C. Kimlik Numarası ya da pasaport bilgisi girilmesi durumu.

Geçerli HES Kodu Seyahat Etmem İçin Yeterli Midir?

HES Kodu, Covid-19 salgınına yol açan virüsün yayılmasını önlemek için uygulanan tedbirlerden biridir. Seyahatiniz öncesinde havalimanında ateş ölçümü ve hastalık için diğer semptomların gözlenmesi durumunda veya seyahat için gerekli maske kullanımı ve benzeri kurallara uyum sağlamamanız durumunda seyahatinize izin verilmeyebilir.

HES Kodum Var, Bilet Satın Alırken HES Kodu Girişimi Nerede Yapacağım?

Pegasus İnternet Sitesinden bilet satın alımı sırasında yolcu bilgileri sayfasında bulunan aşağıdaki alana HES Kodunu seyahat edecek her yolcu için ayrı ayrı girebilirsiniz. Pegasus Mobil Uygulamasından HES Kodu girişi için geliştirmemiz devam etmektedir. Geliştirmenin tamamlandığından haberdar olmak için lütfen duyurularımızı ve sosyal medya hesaplarımızı takip ediniz. Geliştirmenin tamamlandığından haberdar olmak için lütfen duyurularımızı ve sosyal medya hesaplarımızı takip ediniz.

hes code

Satın Almış Olduğum Bir Biletim Var, HES Kodu Girişimi Nerede Yapacağım?

Satın alınmış tüm biletler için HES Kodu online check-in sırasında ayrıca alınacaktır. İç hat uçuşlarımız online check-in işlemine uçuş saatinden 48 saat önce açılmaktadır. Uçuşunuz online check-in işlemine açıldığında HES Kodunuzu online check-in yolcu bilgileri sayfasında bulunan aşağıdaki alana girebilirsiniz.

hes code

Yurt Dışından Türkiye’ye Seyahat Edeceğim, HES Kodu Almak Zorunda Mıyım?

Seyahatin başlangıç noktası yurt dışı olan uçuşlarda HES Kodu zorunluluğu bulunmamaktadır. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından konuyla ilgili güncelleme yapılması durumunda sosyal medya hesaplarımız ve Pegasus İnternet Sitesi üzerinden gerçekleştireceğimiz duyurularımız ile sizleri bilgilendireceğiz.

HES Kodu Kullanımı Güvenli Mi?

HES Kodunuz T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından işletilen sistemler üzerinden üretilmektedir ve üretilen HES Kodları ile ilgili sağlık bilgileri T.C. Sağlık Bakanlığı kontrolündedir. Bize iletmiş olduğunuz HES Kodu bilgileri yalnız uçuş öncesi belirli aralıklarla gerekli uçuşa elverişlilik sorgulamalarının yapılması ve yetkili kuruluşların Covid-19 önlemleri kapsamında uygulanan tedbirler ile ilgili taleplerinin yanıtlanması amacıyla rezervasyon (PNR) bilgileriniz kapsamında Pegasus Gizlilik Politikasında belirtilen kurallar doğrultusunda saklanmaktadır.

Kaynak 1 : https://blog.biletbayi.com/hes-kodu-nedir-nasil-alinir.html/

Armin

Rail Industry Show 2020

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar