Alstom Fransız SNCF için 100 Avelia Horizon Treninin Üretimine Başladı

Alstom Avelia HorizonTGV
Alstom Avelia HorizonTGV

SNCF tarafından TGV M olarak adlandırılacak olan Avelia Horizon, iki şirketin yeni bir yeni nesil TGV tasarlamak için kurduğu ortak bir girişimidir. İşbirliği Mayıs 2016’da başladı ve SNCF’nin 26 Temmuz 2018’de Alstom’a 100 Tren için 2.7 milyar EUR’ luk bir sözleşme verdi.


Alstom, La Rochelle’deki ve Belfort’taki lokomotif  üretiyor. Alstom, ilk elektrikli otomobilin Eylül ayında tamamlanmasını ve ardından Kasım ayında ilk römork koçunun tamamlanmasını beklediğini söyledi.

İlk araçların statik testleri 2021 yazında başlayacak. Antrenörlerin takılması 2021 sonbaharında başlayacak. Dinamik testler, 2022 için planlanan ilk trenlerin teslimatı ile Mayıs 2023’te başlamalıdır. SNCF, TGV m trenlerinin Haziran 2024’te hizmete girmesini beklediğini söyledi.

Enerji verimliliği

SNCF, rejeneratif frenleme, eko-sürüş ve aerodinamik şekli sayesinde trenlerin mevcut çift katlı Tgv’lerden %20 daha az enerji tüketeceğini söylüyor. Trenler daha çevre dostu malzemelerden üretilecek ve %97 geri dönüştürülebilir olacak.

SNCF,” tasarım, mevcut trenlere kıyasla %32’lik bir karbon ayak izi ile sonuçlanıyor ” diyor. “Satın alma maliyeti geleneksel trenlerden %20 daha düşük ve bakım maliyetleri %30’dan fazla düşecek.”

Avelia Horizon modülerdir ve mevcut Tgv’lerde standart sekizden ziyade tren başına yedi ila dokuz arabaya sahip olabilir. İç mekan, birinci ve ikinci sınıf arasında bir günde yeniden yapılandırılabilir. Güç vagonları mevcut TGV Dubleks trenlerinden daha kısadır ve yeni trenler aynı 200m uzunluğunda, bugün olduğundan %20 daha fazla olan 740 yolcuya kadar oturabilir.

SNCF, Avelia Horizon’un gelecekteki yenilikleri entegre edebilen optimize edilmiş bir yerleşik internet ağına sahip ilk %100 bağlı TGV olacağını söylüyor. Çeşitli yerleşik bileşenlerden gerçek zamanlı bilgi aktarımı güvenilirliği artırmalı ve tahmini bakımı mümkün kılmalıdır.

Yeni trenler %10 Daha fazla cam, modüler bir aydınlatma sistemi ve yeniden tasarlanmış bir klima sistemine sahip olacak. SNCF, tekerlekli sandalye kullanıcıları Derneği UFR ile işbirliği içinde tamamen tasarlanan ilk TGV olacağını söylüyor. Sonuç olarak, tekerlekli sandalye yolcuları, her iki seviyedeki koltuklara ve tuvaletlere erişim ile trenin etrafında bağımsız olarak hareket edebilecekler.

SNCF Voyageurs Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Christophe Fanichet,” gelecekteki TGV m ile yarının TGV’Sİ için kendimize bir hırs belirliyoruz: gezginlerimizin beklentilerini daha iyi, daha fazla konfor, esneklik, erişilebilirlik ve aynı zamanda çevresel mükemmellik ile karşılamak ” diyor.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar