İspanya Pajares Tüneli Güvenlik ve SCADA Sistemleri İhale Sonucu

Pajares tunnel
Pajares tunnel

İspanya altyapı şirketi ADİF, Alstom, Indra ve Constructora San Jose Konsorsiyumuna, İspanya’nın La Robla ve Pola de Lena arasındaki yapım aşamasında olan 49,7 km’lik yeni Pajares hattındaki 12 tünel için güvenlik ve SCADA sistemlerinin tedarik ve montajı için açılan ihaleyi kazandı. Toplamda 53 milyon EUR olan sözleşmeyi imzalayan Konsonsiyum, gelecekteki León-Asturias yüksek hızlı hattının bir parçasını oluşturan ve 25 km’lik Pajares Tünelini de içeriyor!


Sözleşme, havalandırma ve yangın söndürme sistemleri, yangın kapıları, acil durum radyo ve gaz algılama sistemlerini kapsamaktadır. Alstom, güç kaynakları sağlayacak ve sistemleri ADİF’in ise SCADA sistemi ile entegre kullanılacak.

Pajares Tünelini Hakkında

Pajares Demiryolu Tüneli, İspanya’nın Cantabrian Dağları’ndaki Puerto de Pajares geçidi’nin altında inşa edilen 24.667 m uzunluğundaki demiryolu tünellerinin ikiz çiftidir. Tüneller VALLADOLİD’DEN GİJÓN’A kadar AVE hattında olacak, ancak gelecekte yük trenleri tarafından da kullanılabilir. Tüneller, şu anda tamamlanmasını geciktiren büyük su sızıntısından etkileniyor. Tünellerin şu anda 2020 yılında tamamlanması ve 2021 yılına kadar yolcu trafiğine açılması bekleniyor. Başlangıçta, her iki tünel de sadece standart kalibreli yüksek hızlı demiryolları için uygun olsa da, planlar orta yapıyı kargo kullanımı için İber kalibreli çift kalibreli olarak değiştirdi.

Sonunda 25 kV AC elektrifikasyona ihtiyaç duyulacak, ancak bu sistemin açılış tarihinde kurulup kurulmayacağı belli değil.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar