TCDD Eskişehir Müzesine Nasıl Gidilir? Müze Ücretli Mi? Müzenin Açık Olduğu Günler

Eskişehir ili Tepebaşı ilçesi Merkez sınırları içerisinde yer alan TCDD Eskişehir Müzesi; 1997 yılında Eskişehir Şube 13. Şefliği malzeme ambarındaki sobaların boyattırılıp şube bürosunda sergilenmesi, bir müze fikrinin doğmasına neden olur. 1908’de Almanya’ya sipariş edilerek yaptırılan lale motifli bu özel sobaların yanında TCDD 1. Bölge Müdürlüğü ile TÜLOMSAŞ Genel Müdürlüğü tarafından temin edilen malzemelerle kurulan müze 1998’de ziyarete açılır. Eskişehir Garı yanındaki iki dönümlük arazi üzerindeki 106 yıllık tarihî binada kurulan müze, sizleri bir tarih yolculuğuna çıkarıyor. Müze bahçesinde motorlu ve elle çalışan drezinler, hemzemin geçit ve bariyerler, buharlı vidanjör, su tankeri, raylar ve lokomotifler bulunuyor.


Tarihî bina içerisinde ise 5 metre uzunluğunda 3.5 metre genişliğindeki bir demiryolu istasyonu maketi ve çevresi; buharlı, dizel ve elektrikli lokomotifler, vagonlar, eski telgraf, teleks ve manyetolu telefonlar, kömür ocakları, lambalar, levhalar ile aralarında Abdülhamit’in Anadolu-Bağdat demiryolunun yapılması ile ilgili fermanının da bulunduğu çok sayıda belge ve eski demiryolu istasyonları ve trenlerinin fotoğrafları yer alıyor.

Müzenin Açılış Hikayesi

Sergide ziyaretçilerin dikkatini çekmesi üzerine 1998 yılında bir soba açılması fikri ortaya atıldı. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Alman Hükümeti için lale motifi olarak üretilmesi sipariş edilen ve 1908 yılında imal edilen ve uzun yıllar kullanılan söz konusu soba, 1997 yılında Eskişehir Tümen Şefliği 13 malzeme deposundan getirilerek boyanmıştır. Müze içi ve bahçesindeki hazırlıklar tamamlandıktan sonra TCDD 1. Bölge Müdürlüğü, Eskişehir Müdürlükleri ve Tülomsaş Genel Müdürlüğü’nden temin edilen malzemelerle müze 16.10.1998 tarihinde vatandaşların ziyaretine açıldı.

Adres: TCDD Müze İstasyonu-EskişehirAdres: Hoşnudiye, Demirsoy Sk. No:8, 26130 Tepebaşı/Eskişehir, Türkiye
Tel: +90 222225 80 80/4395

Müze, Pazar ve Pazartesi hariç her gün 08:00-12:00,13:00-17:00 saatleri arasındaaçıktır. Giriş ücretsizdir.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.sohbet


İlk yorum yapan olun

Yorumlar