Jandarma, Suçluları ASELSAN’ın Geliştirdiği Yapay Zeka İle Yakalayacak

jandarma suclulari yapay zekayla yakalayacak
jandarma suclulari yapay zekayla yakalayacak

T.C. İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı ihtiyacı olan Akıllı Kontrol Noktası ve Jandarma Devriye Uygulaması (AKN ve JADU) Projesi, ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında imzalanan JEMUS 5 İl Projesi Sözleşmesi – Sözleşme Değişikliği – 1 ile başlatıldı.İmzalanan sözleşme ile ASELSAN tarafından asayiş hizmeti sağlayan Jandarma ekiplerine veriye dayalı karar
verilmesini sağlayan ve operasyonel faaliyetlerin hızlandırılması amaçlı ürünler ile birlikte yapay zekâ teknolojileri ve büyük veri analizlerinin desteğiyle güçlendirilmiş yazılımlar teslim edilecek.

Jandarma Genel Komutanlığı ihtiyaçları kapsamında, toplam yedi noktaya akıllı kontrol noktası kurulacak. Kurulacak sistemler ile yol kontrol noktalarında; personelin inisiyatifinde durdurulmakta olan araçların, geliştirilecek algoritmalar dahilinde, öncelikle sistem tarafından üretilecek alarmlara göre durdurulacak, durdurulan araçlara, araç içerisindeki şahıslara yönelik kontroller ASELSAN ürünleri ile yapılacak.

Kurulacak merkezi sistemler ile tüm Türkiye ve karakollarda Akıllı Jandarma Devriye Uygulaması aktif hale gelecek. Bu uygulama üzerinden kimlik, şahıs ve araç plakası denetimleri merkezi olarak mobil uygulamalarla yapılacak.

Armin

Rail Industry Show 2020

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar