Dikkatiniz Dağılmış Bir Sürücü Tarafından mı Arabanız Zarar Gördü? Bu Hayati Adımlarla Adil Ücret Almanızı Sağlayın

dikkatsiz suruculer
dikkatsiz suruculer

Herkes yolun olması gereken en güvenli yol olmadığını biliyor. Her zaman her yöne gizlenen bazı tehditler vardır. Yolda olmanın en kötü yanı, güvenliğinizin size bağlı olduğu kadar başkalarına da bağlı olmasıdır. Bu nedenle, yaptığınız her hareketten ve yoldaki dönüşünüzden iki kat emin olmalısınız. Ancak bazen tam güvenliğinizi sağlamak için bu bile yeterli değildir. Dikkati dağılmış bir sürücünün aracı birisine çarptığında tam olarak bu olur.

Böyle bir durumda, iki sürücüden biri çoğunlukla tamamen masum, diğeri ise tamamen hatalı. Bir tür dikkat dağınıklığına bağlı trafik kazaları çok yaygındır. Nitekim dikkat dağınıklığı, yoldaki ölüm ve yaralanmaların en önemli nedenlerinden biridir. Center for Disease Control and Prevention tarafından yayınlanan bir rapora göre, 2018 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde 2800’den fazla kişi öldü ve yaklaşık 4.00.000 kişi de dikkat dağınıklığı nedeniyle ciddi şekilde yaralandı.

Dikkatinin dağılması, sürücü ve yoldaki diğer kişiler için gerçekten tehlikeli olabilir. Tek seferde odaklanılacak çok şey varken, dikkat dağınıklığı nedeniyle oluşan kaza sayısı gerçekten çok arttı. Bu tür bir kaza, çok çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Bir bakalım:

dikkati dagilmis surucu

Telefonla İlgili Dikkat Dağınıklığı

Tehlikeli bir şekilde çoklu görev yapmayı seven sürücülere rastlamak nadir değildir. Bir el direksiyonda, ikincisi telefonu tutuyor ve alternatif olarak telefon ekranı ile yol arasında geçiş yaparak oturuyor. Araba sürerken böyle bir şey yapmak zararsız görünebilir, ama buna inanın, bu birinin hayal ettiğinden çok daha tehlikeli. İnsanlar her türlü şeyi yapıyor – sosyal medya sayfalarında gezinmek, mesajlaşmak, sohbet etmek ve hatta araba kullanırken görüntülü sohbet etmek. İnanılmaz görünebilir, ancak birçok insan araba kullanırken video konferanslara bile katılıyor.

Böyle bir alışkanlık çok fazla zarara neden olabilir ve bu nedenle bırakılmalıdır.

Araçta Müziğin Sınırı Var

Bir araçta olması güzel bir şey. Uzun bir yol olabilir ve müziğin yoldaşlığı onu gerçekten bu kadar sorunsuz ilerletiyor. Ancak bu melodi çoğu zaman bir tehdide dönüşür. İçeride melodik bir şeyler varken, dikkati yola sabitlemek çok zorlaşır. Bir kişi direksiyon üzerindeki kontrolün bir kısmını kaybedebilir. Genç sürücüler arasında, hızlı sürüşün başlıca nedenlerinden biri hızlı müziktir.

Öte yandan, yatıştırıcı müzik gerçekten insanı uyutabilir. Bu nedenle, müziği yalnızca acelenin az olduğu ve tamamen kontrolün sizde olduğunu bildiğiniz yerlerde açmanız önemlidir. Ses asla çok yüksek olmamalıdır, çünkü o zaman birisi arabanızın hemen arkasında korna çalarsa dinleyemezsiniz. Bu iyi, güzel müziğin aynı zamanda dikkati dağılmış bir sürücünün neden olduğu otomobil kazalarının en önemli ancak hafife alınmamış nedenlerinden biri olduğunu ve dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın. Müzik biçiminde araba kullanırken bir tür desteğe ihtiyacınız varsa, onu sorumlu bir şekilde dinlemelisiniz.

Alkol ve Sigaraya Büyük Bir Hayır Deyin

Alkol bilincinizi başka hiçbir şey gibi tüketmez. Çok sayıda insan, sigara ve alkolün dikkatlerini artırdığı fikrini taşıyor, ancak bu sadece bir sürü fesat. Alkol, açık ara en yüksek trafik kazası sayısında rol oynadığı için itibar görmektedir. Bunun yanı sıra biraz da sorun yaratmayacağı yanılgısıdır. Alkol ve sigara içmek, yolda tamamen bilinçli olabilmeleri nedeniyle baş dönmesine neden olur. Her zaman hatırlanması gereken bir başka şey de, ilk başta her zaman yönetilebilir görünmesi ve ne yazık ki hatanın farkına varmanın ancak kaza meydana geldikten sonra gerçekleşmesidir. Yani, şimdi burada durmak daha iyi.

Birine Katılırsanız Ne Yapmalısınız?

Başka bir sürücünün dikkatinin dağılmasıyla tetiklenen bir kazaya karıştıysanız ne yaparsınız? Yapabileceğiniz çok şey var. Ancak bir an önce adaleti sağlamak için bazı etkili yolları denemelisiniz. Bu yolların ne olduğunu bilmiyorsanız endişelenmeyin. Kayıplarınızdan kurtulmak için hak ettiğiniz adaleti ve tazminatı aldığınızdan emin olmak için kullanabileceğiniz bazı adımları ve yöntemleri listeledik. Bir kontrol edelim:

Tıbbi Bakım İsteyin

İlk önce bir doktora görünmen gerekiyor. Yarayı görebilmeniz veya hissetmemeniz önemli değildir, ancak yapmanız gereken ilk şey, herhangi bir sağlık tehdidi olmadığından emin olmaktır. Genellikle bazı iç yaralanmalar bir süre düşük kalır ve daha sonra ortaya çıkarak büyük sorunlara neden olur. Bir doktor, tıbbi bakıma ihtiyacınız olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir. Değilse harika, ama bazen hastanede olman gerekiyor, bunu yapmalısın. Ancak kendinizi iyi hissetmeye başladığınızda adaleti sağlamak için yasal süreçle başlayabilirsiniz.

Polisi Dahil Edin

Bu bir polis davası. Dikkatleri dağılmış bir sürücünün çarptığı kişiler, olayın ayrıntılarını incelemek için polise başvurabilir. Polis, delil parçalarını toplamaktan, kaza raporunuzu derlemekten, mahkemede lehinize sunmaya kadar olan süreçte size her konuda yardımcı olacaktır. Bir polis raporunun değeri büyüktür ve bu durumda sizin için büyük bir fark yaratabilir.

Kanıtları Kendiniz Bulmaya Çalışın

Kazaya karışan sendin, bu yüzden muhtemelen kimse durumu ve kazanın nasıl gerçekleştiğini senden daha iyi bilmiyor. Sonuç olarak, polise kanıt toplamaya yardım etmeye çalışmanız size çok yardımcı olacaktır. Kaza yerine gidip, bir şeye tanık olup olmadıklarını görmek için neredeyse insanlarla iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz. Bir davada yalnızca birkaç şey görgü tanığı kadar ayrılmazdır, bu nedenle bir tanesini alırsanız davayı kazanmaya yaklaşmış olursunuz.

Atlamamanız gereken bir şey daha trafik kameraları aramaktır. Yakında bir trafik kamerası varsa, olayın kaydedilmiş olma olasılığı yüksektir. Benzer şekilde, davanızı güçlendirmek için daha fazla çaba gösterebilirsiniz.

Avukattan Destek Alın

Kaza vakalarının, bir meslekten olmayan kişinin karmaşıklığını anlayamayacak şekilde karışması nadir değildir. Bu durumda, bir kaza avukatı ile bağlantı kurmayı denemelisiniz. Bu profesyoneller, her türlü kaza vakasının içini ve dışını iyi bilirler, böylece size başka hiç kimsenin yapamayacağı şekilde yardımcı olabilirler. Yalnızca evrak işlerinizi hazırlamanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sizin adınıza iletişim kurabilirler.

Bir avukat, kanıt parçalarını, yasal belgeleri yönetmek veya tazminat almakla ilgili olsun, davanın her alanında size yardımcı olacaktır. Yapmanız gereken tek şey, ayrıntıları avukatınızla açık ve doğru bir şekilde paylaştığınızdan emin olmaktır. Bu, avukatınızın davanızı daha iyi şekillendirmesine yardımcı olacaktır.

Müzakereyi Yönetin

Müzakere, herhangi bir mahkeme davasının hayati bir parçasıdır. Kusurlu taraf ve sigorta şirketi bazen tazminatı veya tam meblağı ödemekten kaçınmaya çalışır. Sizi hiçbir şeye ya da daha azına razı olmaya ikna etmek için bir dizi argüman öne sürebilirler. Ancak çoğu durumda, kendilerini size ödeme yapmaktan kurtaracak püf noktalarından biri bu olabilir. Bu nedenle, onlarla ve mahkemede net bir konuşma yapmanız daha iyidir. Diğer durumlarda, bazen aylara ve hatta yıllara kadar uzayabilen tazminat ödemesini kasıtlı olarak geciktirebilirler. Bundan kaçınmak için avukatınızın onlarla iletişim kurmasını sağlayabilirsiniz. Avukatınızdan güçlü bir uyarı, işi bitirmek için yeterlidir. Hem mahkeme içinde hem de dışında dava boyunca doğru iletişim önemlidir. Size en iyi yardımcı olabilecek kişi avukattır.

Dikkat dağınıklığından kaynaklanan kazalar sıktır. Sürücüler arasında sorumluluk duygusu, senaryoda önemli bir değişiklik getirebilir. Telefonunuzu sessiz moda alın ve sürüş sırasında mesajlaşma veya arama yapmaktan kaçının. Bir telefon görüşmesi veya başka bir şey yapmanız gerektiğinde, yol kenarında durmak daha iyidir. Benzer şekilde, alkolü veya araba sürmeden önce veya sürüş sırasında ölümcül olabilen sarhoşluğa neden olan herhangi bir ürünü asla dikkate almamalısınız.

Kazayı önleyemediğiniz talihsiz durumda, sakin kalmak ve sizin için yukarıda listelediğimiz yöntemleri takip etmek sizin yararınızadır. Tıbbi tedavi görmek en büyük önceliğiniz olmalıdır. Bunu yayınlayın, yasal prosedürle başlayabilirsiniz. Bir avukat bulun, kanıt parçaları toplayın ve her şeyin doğru şekilde yapıldığından emin olun. Bu şekilde adaletten emin olabilirsiniz.

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar