Vahşi Hayvanları Altyapıdan Nasıl Uzak Tutarız: İnsancıl Yol

buldog kopek

Mülkünüze izinsiz giren vahşi hayvanlar en iyi durumda bile sinir bozucudur. Ancak, hem hayvan hem de kendiniz için tehlikeli olabileceği zamanlar vardır. Örneğin, rüzgar türbinlerinin yoğun olarak bulunduğu bir bölgedeyseniz, yabani kuşları bölgeye gelmekten caydırmak isteyeceksiniz. Aynısı, hayal edebileceğiniz hemen hemen her türlü altyapı için de geçerlidir. Bununla birlikte, vahşi hayvanları uzak tutmanız çoğu zaman hayati olsa da, çoğu insan bunu en insancıl şekilde yapmayı tercih eder. Ama onlara zarar vermeden veya öldürmeden onları uzak tutmak için bazı teknikler nelerdir?

Tuzakları Kullan

Tuzaklar, tipik olarak, daha kalıcı bir çözüm bulmak için size yeterli zaman vererek, geçici boşluklar olarak kabul edilir. Bununla birlikte, işi yapmakta mükemmeldirler. Öncelikle kendilerini bir kuş probleminden kurtarmaya çalışırken çalışırlar, ancak diğer bazı hayvanlara karşı eşit derecede iyi çalışabilirler. Örneğin, bir kullanım durumu kazlardan insanca kurtulmaktır. Kazlar, oldukça büyük hayvanlar oldukları için altyapı söz konusu olduğunda gerçek bir baş belası olabilir. Elektrik hatlarını veya türbinleri etkilediklerinde mülkünüze ciddi zarar verebilirler ve hatta yaralanma veya ölüme neden olabilirler. Doğal yırtıcılarına benzeyen tuzaklar kurabilirsiniz, bu da onları korkutup başka bir yere götürmek için yeterli olabilir.

Gıda Kaynaklarından Kurtulun

Bazen yabani hayvanlardan koruduğunuz herhangi bir tesiste yemek israfı muhtemelen bir sorun olacaktır. Bu atık, her zaman hayvanları kuşlardan ayılara ve aradaki hemen hemen her şeye çeker. Neyse ki, bu, vahşi yaşamın girmesini önlemek için kullanabileceğiniz en basit düzeltmelerden biridir.

 1. Atık yönetiminizin denetimini ayarlayın: Atıklarınızın nereye gittiğini ve nasıl işlendiğini belirleyin. Ne kadar ürettiğinizi kontrol edin ve miktarı azaltmanın bir yolu olup olmadığına bakın.
 2. Atık torbalarını değiştirin: Denetiminizi tamamladıktan sonra, atık torbalarını daha ağır hizmet tipi bir torbayla değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Bu, çöpçülerin torbaları açmasını zorlaştıracaktır.
 3. Bir çöp birimi inşa et: bunlardan biri yerinde değilse, ana binalardan ayrı bir birim inşa etmelisin. Bir çatı ve kilitlenebilir bir kapı eklemelisiniz. Ayılara ve daha büyük hayvanlara dayanabilecek sağlam malzemeden yapıldığından emin olun.

Bu, belki de tüm yöntemlerin en kolay ve en insancıl olanıdır. Eğer leş yiyiciler leş yiyemiyorsa, ilk etapta gelmeyecekler, yani onlara zarar verebilecek bir seçim yapmak zorunda kalmayacaksınız.

sahin

Falconry kullanın

Şimdiye kadar, seçenekler nispeten vanilyaydı. Her durumda, gerçekten benzersiz bir şey denemek istiyorsanız, bir şahin kiralayabilirsiniz. Bunlar, tipik olarak bir şahin olan yırtıcı kuşlarını altyapının üzerinde uçmak ve olası hayvanları korkutmak için eğitmiş uzmanlardır. Diğer kuşların ve küçük hayvanların çoğu içgüdüsel olarak yırtıcı kuşlardan korkar ve mümkün olan her yerde uzak dururlar. Bu seçenek oldukça pahalı olabilir ancak diğer seçeneklerin mümkün olmadığı durumlarda idealdir. Örneğin, helikopter pisti olan bir binanız varsa, sağlam kuş kontrolüne yatırım yapmanız gerekecektir. Falconry bunu genellikle kıyının bir kısmı için yapabilir ve onları yalnızca arada bir kiralamanız gerekir.

Bekçi Köpekleri Kullanın

Çoğu altyapı kurulumu, bir tür bekçi ve bir bekçi köpeği ortaklığı kullanacaktır. Bu genellikle insan davetsiz misafirleri korkutmak için kullanılsa da, hayvan istilacılarını korkutup kaçırmak için harikalar yaratabilir. Bu yöntemin insancıllığı tartışmaya açıktır, ancak doğru kullanılırsa köpeğin salıverilmesine gerek yoktur. Çoğu zaman, havlayan bir köpeğin olması, bazı hayvanları çevreye girmekten uzaklaştırmak için yeterli olacaktır. Ayrıca, köpek ve bekçi düzenli olarak devriye gezerse, diğer hayvanlar köpeğin kokusunu alabilir ve onlara yeterince uyarı verir.

tel cit

Elektrikli Teller Kullanın

Başlangıçta, bu seçenek alabileceğiniz kadar insancıl olmaktan uzak görünüyor. Bununla birlikte, elektrik istasyonları veya madenler gibi bazı tesisler, giren her hayvanı öldürecek tehlikelerle doludur. Bu şekilde baktığınızda, küçük bir elektrik çarpması hoş bir caydırıcıdır. Örneğin, bir tilki büyük bir maden işletmesine girerse, çalışan dev tesis makineleri tarafından ezilerek ölebilir. Ancak küçük bir şok geçirip geri dönmeseydi kaçacaktı. Kritik olan, fark edilebilir düzeyde düşük bir voltaj kullanmaktır, ancak aşırı acıya veya ölüme neden olacak kadar fazla değil. Ekstra emin olmak için, hangi izinsiz girişlerin en yaygın olduğunu görmek için bir inceleme yapabilir ve yaratığın bu boyutu için voltajı ayarlayabilirsiniz. Elektrikli çit rotasından inerseniz bilmeniz gereken bazı şeyler var:

 1. Birden fazla sıra kullanıyorsanız, hayvanları sürünmekten veya zıplamaktan caydırmak için hepsine enerji verilmelidir.
 2. Özellikle tüylü bir hayvana karşı koruma yapıyorsanız voltajı artırmanız gerekebilir.
 3. Mümkün olduğunca insancıl kalmanızı sağlamak için insanları ve belirli hayvanları uyarmak için parlak renkler kullandığınızdan emin olun.
 4. Hiçbir elektrikli çit %100 etkili olmayacaktır ve diğer yöntemlerle birlikte kullanılmalıdır.

Düşmanca Bir Hendek Yaratın

Düşman hendekler hayvanları öldürdükleri için zalim değillerdir, ancak hayvanları onlara girmekten çekinirler. Bunun çalışması için kurulumun etrafına bir çevre kurmalı ve onu fiziksel bir hendeğe dönüştürmelisiniz. Hayvanı herhangi bir taş ocağından mahrum bırakan geniş bir çimenlik alanı gibi basit tutabilir veya kaktüsler veya diğer dikenli bitkiler gibi daha zararlı maddelerle doldurabilirsiniz. Buradaki fikir, karada yaşayan hayvanların mülke girmesine herhangi bir şans vermemektir. Bu, kuşlara karşı o kadar etkili değildir, ancak daha önce bahsedilen yemlerle birlikte kullanabilirsiniz.

Vahşi hayvanları temel altyapıdan uzak tutmak devam eden bir savaştır. Çoğu insan, mümkün olan her yerde insancıl olmanın en iyisi olduğu konusunda hemfikirdir. Tamamen etkili olmak istiyorsanız, örtüşen tekniklerin bir kombinasyonunu kullanmalı ve kara/hava inkar alanı oluşturmalısınız.

Armin

sohbet

  İlk yorum yapan olun

  Yorumlar