Türkiye’nin Bölünmüş Yol Ağı Uzunluğu 28 bin 339 Kilometreye Çıktı

turkiyenin bolunmus yol agi bin kilometreye cikti
turkiyenin bolunmus yol agi bin kilometreye cikti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı  Adil Karaismailoğlu Uluslararası Nakliyeciler Derneği yönetim kurulu üyeleriyle Levent’te gerçekleşen toplantıda bir araya geldi. Levent’te bulunan Uluslararası Nakliyeciler Derneği ofisinde gerçekleşen toplantıda önemli açıklamalarda bulunan Bakanımız Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin bulunduğu jeostratejik ve jeopolitik konuma dikkat çekerek, “Ülkemiz, Asya ve Avrupa arasındaki doğu-batı koridorunda doğal bir köprü olduğu gibi Kafkas ülkeleri ve Rusya’dan Afrika’ya uzanan kuzey-güney koridorlarının da tam ortasındadır.” dedi.

“Dünya ticaret yolları üzerinde hakimiyetimizi ilan ettik”

İthalat ve ihracat faaliyetlerinin yürütülmesinde önemli paya sahip olan karayolu taşımacılığı sektörünün ekonomimizin omurgasını teşkil eden itici bir güç olduğuna dikkat çeken Bakanı Karaismailoğlu, “Başlı başına bir ekonomik faaliyet olmanın yanında, diğer bütün sektörleri de doğrudan etkileyen karayolu taşımacılığı, imalatçısından ihracatçısına, tek kamyon sahibinden filo sahibine, lastik tedarikçisinden yedek parça üreticisine, lokantacısına, hâsılı 84 milyon insanımıza dokunuyor. Türkiye’yi baştan başa kuşatan konforlu ve emniyetli yollarımızı yaparken aynı zamanda ülkemizin dünya ile bağlarını güçlendirdik, lojistik bir iddia kazandık. Bugün artık, dünya ticaret yolları üzerinde hakimiyetimizi ilan ettik” şeklinde konuştu.

“Bölünmüş yol ağımızı 28 bin 339 kilometreye çıkardık”

Bakanı Karaismailoğlu, son 19 yılda ülkemizin ulaşım ve iletişim altyapısına 1 Trilyon 119 Milyar liranın üzerinde yatırımın yapıldığını ve bunun 689,2 milyar lirasını yani yüzde 62’sini karayollarına harcadıklarını belirtti. Yapılan yatırımlar sayesinde hem doğu-batı koridorlarında hem de kuzey-güney akslarında altyapı ve üstyapı problemlerini büyük ölçüde çözdüklerini sözlerine ekleyen Karaismailoğlu, “2003 yılı öncesi mevcut 6 bin 101 kilometre uzunluğundaki bölünmüş yol ağımızı 28 bin 339 kilometreye çıkardık. Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olma yolumuzda en önemli dayanağı karayolları yatırımlarımızın oluşturacağına yürekten inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar