Moskova Metrosu’nda Big Circle Hattı’nın Yeni Bölümü Hizmete Girdi

Moskova Metrosu'nda Big Circle Hattı'nın Yeni Bölümü Hizmete Girdi
Moskova Metrosu'nda Big Circle Hattı'nın Yeni Bölümü Hizmete Girdi
Abone Ol  


Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin (video konferans yoluyla) ve Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, Moskova Metrosu’nun Büyük Çember Hattı’nın şehrin güney ve batısındaki bir bölümünü açtı. Bölüm şu istasyonları içerir: Terekhovo, Kuntsevskaya, Davydkovo, Aminyevskaya, MichurinskyProspekt, ProspektVernadskogo, Novatorskaya, Vorontsovskaya, Zyuzino ve Kakhovskaya.

Bu açılış Moskova için büyük bir olay. 1935’ten beri, Moskova’da ilk kez aynı anda 10 istasyon açıldı. Yeni bölüm 21 km’den daha uzun olacak: Aynı zamanda Moskova Metrosu tarihindeki en uzun bölüm.

“Big Circle Hattı’nın yeni istasyonları, Moskova’nın batı ve güneyindeki bir dizi ilçenin milyonlarca insan için ulaşım erişilebilirliğini kesinlikle önemli ölçüde artıracak, seyahatler daha hızlı, daha rahat hale gelecek, radyal metro hatları rahatlayacak, tüm şehir hayatının ritmi birçok yönden değişecek. Vladimir Putin, şehir hayatının tüm ritminin değişeceğini abartmadan söyleyebiliriz” dedi.

10 yeni BCL istasyonu, 1,4 milyon nüfuslu şehrin 11 ilçesinin sakinleri için ulaşım erişilebilirliğini artıracak. Yaklaşık 450 bin kişinin evinin yakınında BCL istasyonları olacak. Yeni metro bölümü sayesinde yolcular günlük 35-45 dakikalık seyahat süresinden tasarruf edecek. BCL içindeki radyal hatların bölümleri %22’ye kadar, BCL’li aktarma istasyonları %27-60’a kadar ve BCL boyunca uzanan yollar %17’ye kadar boşaltılacaktır.

“Bugün şehir için tarihi bir gün. Rusya Devlet Başkanı ve Moskova Belediye Başkanı, Moskova Metrosu’nun tüm tarihinin en uzun bölümünü bir kerede hizmete açtı. Moskova Ulaştırmadan Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Maksim Liksutov, bugün, geleceğin Moskova Merkez Çapı 4’ün halka ile bir yeraltı geçidiyle bağlanan Aminevskaya istasyonu da açıldı” dedi.

Tüm yolcuların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yeni istasyonlar inşa edildi. Bu istasyonlar asansörler ve tekerlekli sandalye platform asansörleri ile donatılmıştır. BCL’nin vagonları yalnızca en modern Moskva-2020 trenlerine sahip olacak. Bu tür trenler, genişletilmiş bir kapı aralığına, daha geniş bir arabalar arası geçişe, ayrıca her koltukta USB konektörlerine, bilgi ekranlarına ve dokunmatik ekranlara ve otomatik bir hava dezenfeksiyon sistemine sahiptir.

Big Circle Line, Moskova Belediye Başkanının doğrudan katılımıyla hayata geçirilen en büyük projedir. BCL’nin tam lansmanı 2022’nin sonlarında – 2023’ün başlarında planlanıyor, döngü hattında 31 istasyon olacak. BCL’nin tam lansmanı, 34 bölgede yaşayan 3,3 milyon Moskova vatandaşının hareketini kolaylaştıracak. BCL, dünyanın en uzun metro döngü hattı olacak. Uzunluğu 70 kilometre olup, mevcut Hat 5’ten (Daire Hattı) 3,5 kat daha uzun ve Pekin döngü hattından (Hat 10) çeyrek daha uzundur – şimdiye kadar uzunluk açısından dünya lideridir.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, Big Circle Line’ın ülkenin merkezi ulaşım merkezinin geliştirilmesi için önemli bir proje olduğunu hatırlattı. Bugün, tüm Rus yolcuların yaklaşık yüzde 60’ı başkentten geçiyor. BCL, tüm yolcu rotalarını birleştirebilecek.

“BŞL’den 44 farklı yöne geçmek mümkün olacak. Bunlar banliyö demiryolları, MCC ve MCD ve radyal metro yönleridir. Başka bir deyişle, MCC ile birlikte, aslında Moskova’nın tüm ulaşım sisteminin ve Moskova ulaşım merkezinin yeni destekleyici çerçevesi olan bu tam olarak kilit projedir. Moskova Belediye Başkanı, “En zor ve en çok talep gören o” dedi. Ayrıca projenin çok zor olduğunu çünkü Moskova’nın altında yepyeni bir yeraltı şehri inşa edildiğini ve inşa edilmeye devam ettiğini de sözlerine ekledi. Moskova Metrosu toplamda 150 kilometre tünel inşa edecek.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar