Adana Gaziantep Otoyolunda Mahsur Kalan TIR’ları M4K Kurtardı

Adana Gaziantep Otoyolunda Mahsur Kalan TIR’ları M4K Kurtardı
Adana Gaziantep Otoyolunda Mahsur Kalan TIR’ları M4K Kurtardı

Gaziantep- Adana otoyolunun 50’nci kilometresinde kayan TIR’ların yolu kapatması sonucu ulaşım durmuştu. Yüzlerce araçta çok sayıda kişi mahsur kaldı. Güvenlik güçlerinin de yoğun seferberliği ile Tarsus-Adana-Gaziantep karayolunun ulaşıma açılması için çalışılırken ayrıca mahsur kalanlardan 2 bin 900’e yakını kurtarıldı. Karayolunu trafiğe açma, mahsur kalan tırları kurtarma çalışmalarına M4K 8×8 Kurtarıcı araçlarda katıldı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki iki adet M4K 8×8 kurtarıcı araç kurtarma faaliyetlerine katıldı.

Adana Gaziantep Otoyolunda Mahsur Kalan TIRlari MK Kurtardi

T.C. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Gaziantep Valiliği ile koordineli olarak; kar nedeniyle kapanan Adana-Gaziantep otoyolunda mahsur kalan vatandaşlarımız için sıhhi tahliye sağlanması ve bölgeye gıda yardımının ulaştırılması için Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza ait 2 adet helikopter görevlendirilmiştir. Ayrıca yolda mahsur kalan TIR’ları kurtarmak için 2 adet çekici araç da görevlendirilmiş ve bölgede destek çalışmalarına başlamıştır. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ihtiyaç duyulması halinde tüm imkân ve kabiliyetleriyle göreve hazırdır.” ifadelerine yer verildi.

Adana Gaziantep Otoyolunda Mahsur Kalan TIRlari MK Kurtardi

M4K Tedariki

MPG Makine Prodüksiyon Grubu firması tarafından geliştirilen Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı (MKKKK) projesi kapsamında teslimatlar başarıyla tamamlandı. Mart 2020’de gerçekleştirilen 1 adet prototip ve 4 adetlik ilk seri üretim teslimatının ardından Nisan 2020 ayında da seri üretim teslimatlarına devam edilmişti. Bu kapsamda Nisan ayı içerisinde 5 adet daha Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı M4K aracı güvenlik güçlerine teslim edildi. Son gerçekleştirilen 8 araçlık teslimat ile birlikte toplamda 18 araç teslimatı gerçekleştirilmiş oldu. Son yapılan teslimat ile 29 adet MKKKK araç Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterine girdi.

MPG Kurtarici

MPG İle İmzalanan ek M4K Tedarik Sözleşmesi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacının karşılanması maksadıyla tedarik edilecek “Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı Araçlar” projesi kapsamında MPG Makina Prodüksiyon Grubu Makina İmalat San. Tic. A.Ş. ile 33 araçlık yeni bir sözleşme imzalandı. MPG tarafından gerçekleştirilen 29 araçlık teslimattan farklı olarak 33 araçlık yeni teslimatta bazı sistemler olmayacak.

Kaynak: DefenceTurk

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar