Bölgesel İncelmede Soğuk Lipoliz Farkına İnanamayacaksınız

Soguk Lipoz
Soguk Lipoz

Estetik açıdan iyi bir görünüme sahip olmak farklı yaşlardaki kadınlar ve erkekler için son derece önemli bir durumdur. Medikal estetik prosedürler konusunda yaşanan gelişmeler sonucunda kişiler daha estetik bir görünüme sahip olabilmekte ve öz güvenlerinde artış yaşanmaktadır. Cilt başta yaş alma olmak üzere birçok farklı etken sonucunda canlılığını yitirebilir ve görünümü bozulabilir. Medikal estetik prosedürlerin en büyük avantajı bıçak altına yatma zorunluluğunu ortadan kaldırmaları ve uzun bir iyileşme sürecini gerektirmemeleridir. Herhangi bir cerrahi prosedür gerekmediğinden estetik cerrahi ameliyatlara göre çok daha geniş bir yaş aralığındaki kişilere uygulanabilir. Soğuk lipoliz İstanbul genelinde en çok ilgi gören prosedürlerden biridir. Aynı şekilde botox da, sağladığı güçlü etki nedeniyle sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Uzm. Dr. Şafak Göktaş alanının önde gelen isimlerinden biri olarak soğuk lipoliz, botox, mezoterapi ve diğer medikal estetik prosedürlerle en doğal ve etkili sonuçların alınmasını sağlar.

Soğuk lipoliz yaygın olarak yağ dondurma ya da kriyolipoliz olarak anılır. Vücudun belirli bölgelerindeki inatçı yağ birikintilerinin azaltılması için kullanılan ve cerrahi olmayan bir yağ azaltma prosedürüdür. Düzenli diyete ve egzersize yanıt vermeyen lokalize yağ birikintilerinin azaltılması için tasarlanmıştır. Obez ya da aşırı kilolu kişilere uygulanabilecek bir yöntem değildir.

Uygulama öncesinde hasta muayene edilir. Tedavi edilmek istenilen bölgedeki yağ birikintisinin boyutu ve şekli değerlendirilir. Uygulama yapılacak olan lokasyonlar işaretlenir. Derinin altında bulunan adipositlerin yani yağ hücrelerinin dondurulması çin aplikatör denilen el tipi bir cihazdan yararlanılır. İlk olarak cildin korunması için uygulama bölgesine jel bir ped uygulanır. Daha sonra tedavi edilecek bölgedeki yağlar aplikatörle vakumlanır. Bu sırada karıncalanma, batma ve hafif bir ağrı hissedilmesi olası olmakla birlikte bölgenin uyuşmasıyla birlikte bu durum 5-10 dakika içinde düzelir. Uygulama tamamlandıktan sonra aplikatör çıkarılır ve yağ hücrelerinin daha kolay parçalanmasının sağlanması için bölgeye 2-3 dakika masaj yapılır.

Bu yöntem, yağ hücrelerinin ciltteki diğer hücrelere göre soğuk havanın verdiği hasara karşı daha duyarlı olduğu bulgusunu temel alır. Soğuk lipolizde uygulanan soğuk hava yağ hücrelerine hasar verir. Oluşan hasar, vücut tarafından verilecek inflamatuar bir yanıtı tetikler. Bu da yağ hücrelerinin ölümüyle sonuçlanır. Bir tür beyaz kan hücresi ve vücudun bağışıklık sisteminin bir parçası olan makrofajlar, ölü yağ hücrelerini ve kalıntılarını vücuttan atmak için hasarlı bölgeye çağrılır.

Soğuk Lipolizin Avantajları Nelerdir?

Soğuk lipoliz uygulaması sırasında hastada herhangi bir cerrahi kesi yapılmasına gerek yoktur. Enfeksiyon ya da farklı bir risk söz konusu değildir. Ayakta tedavi olarak değerlendirilen soğuk lipoliz sırasında tek seansta birden fazla vücut bölgesi tedavi edilebilir. Hastalar tedaviden sonra günlük hayatlarına kesintisiz bir şekilde devam edebilirler. Tedavinin, uygulama bölgesindeki sinir liflerine, kaslara, kan damarlarına ya da cilde kalıcı zarar vermesi söz konusu değildir.

Bununla birlikte soğuk lipoliz yalnızca genel sağlık durumu iyi olan, nörolojik ya da ortopedik sorunları olmayan, vücudunun belirli bölgelerinde inatçı yağ birikintileri olan kişilere uygulanabilir. Aşırı kilolu ve obez kişilere lipoliz uygulaması yapılamaz.

Soğuk lipoliz vücutta inatçı yağ birikintilerine neden olan yağ hücrelerinin öldürülmesi için deri altı yağ dokusunu donduran ve daha sonra vücudun kendi doğal sürecini kullanarak vücuttan atan bir vücut şekillendirme prosedürüdür. Liposuction yöntemine alternatif bir prosedür olarak kullanılabilir. Yağ hücrelerinin parçalanması için vücut yağının invaziv olmayan bir yöntemle soğutulmasına dayanan yöntem sırasında diğer dokularda herhangi bir hasar meydana gelmez.

Botox Yüzde İfade Kaybına Neden Olur mu?

Botox deneyimli ve bu konuda uzman kişiler tarafından gerçekleştirildiğinde kişinin yüzünde ifade kaybına neden olması söz konusu değildir. Yüz ifadesinin kaybı gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılmaması için uygulamanın nerede ve kime yaptırılacağı çok önemlidir. İşlemin deneyimsiz ve uzman olmayan kişiler tarafından yapılması enfeksiyon, yüzün ifadesini kaybetmesi ve şaşılık gibi bir dizi probleme neden olabilir. Hem sağlık hem öz güven açısından olumsuzluklara neden olabilecek bu tür durumlarla karşı karşıya kalınmaması için botox steril bir ortamda, bu alanda deneyim sahibi bir doktor tarafından yapılmalıdır.

Doğal bir sonuç elde edilmesi için uygulamanın yapıldığı bölge ve kullanılacak olan doz kişi özelinde, titizlikle belirlenmelidir. Botox; kaş çatmadan kaynaklanan çizgilerin ve göz kenarındaki kaz ayaklarının giderilmesi, dudak köşelerinin kaldırılması, kaşların kenarının yükseltilmesi, burun ucu düşüklüklerinin giderilmesi gibi amaçlara yönelik olarak uygulanabilen bir prosedürdür.

Botox enjeksiyonunun etkisi geçince uygulama bölgesinde daha çok ya da daha derin kırışıklıklarla karşılaşılması olası değildir. Uygulamanın tekrarlanmaması durumunda kırışıklıklar eski halini alabilmekle birlikte daha derin bir şekilde ortaya çıkmaları söz konusu değildir.

Daha canlı ve genç bir ifadeye sahip olunması için uygulanan botox enjeksiyonu ifadenin tazeliğinin korunması konusunda önemli bir rol üstlenir. Düzenli uygulamalar botox enjeksiyonunun etkisini artırabilir.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar