Continental, Volterio ile Elektrikli Araçlar İçin Otomatik Şarj Robotları Geliştiriyor

Continental, Volterio ile Elektrikli Araçlar için Ortak Tam Otomatik Şarj Robotları Geliştiriyor
Continental, Volterio ile Elektrikli Araçlar için Ortak Tam Otomatik Şarj Robotları Geliştiriyor

Continental, elektrikli araçların şarj edilmesinde devrim yaratıyor. Continental’in geliştirme ve üretim hizmeti sağlayıcısı Continental Engineering Services (CES), startup Volterio ile birlikte, gelecekte elektrik doldurmayı çok daha kolay ve rahat hale getirecek akıllı bir şarj robotu geliştiriyor. Bu amaçla, CES ve Volterio, 2022’nin ortasına kadar ortaklaşa tasarlanan şarj robotu için ilk üretime yakın sistemleri geliştirecek olan resmi bir ortaklığa girdiler. Otomotiv endüstrisinin tüm gerekli sertifikasyon kriterlerini karşılayan CES ile, sistemi üretim olgunluğuna kadar geliştirecek ve nihayetinde şarj robotunun üretimini devralacak. Sistemin seri üretimi 2024 yılı için planlanıyor ve Almanya’da gerçekleşecek. Yenilikçi gelişme, Continental Engineering Services’in sürdürülebilir teknoloji ve hizmet çözümlerine stratejik odaklanmasının bir kez daha altını çiziyor. Özellikle elektrikli araçlar için akıllı şarj çözümleri, kapsamlı, çevreyle uyumlu, sürdürülebilir mobilite yolunda önemli kilometre taşlarıdır.

Tam otomatik şarj çözümü iki bileşenden oluşur: biri aracın alt kısmında, diğeri ise garaj katında. Araç park edildiği anda, iki bileşen, diğer seçeneklerin yanı sıra, kısa menzilli veri aktarımı için radyo tabanlı bir iletişim teknolojisi olan ultra geniş bant ile kontrol edilen akıllı bir sistem aracılığıyla otomatik olarak bağlanır. Bunun pratik bir avantajı, arabanın doğru bir şekilde park edilmesi gerekmemesidir. Şarj robotu, ideal park konumundan 30 santimetreye kadar olan sapmaları düzeltir. Ek olarak, bir aracın zemin ünitesine göre hangi açıda konumlandığı önemsizdir. Zemin ve araç ünitesi arasındaki fiziksel konektörün konik tasarımı, üniteler arasında herhangi bir hizalama ve yönlendirmeye izin verir.

CES’in genel müdürü Dr. Christoph Falk-Gierlinger, “Şarj robotumuz, elektrikli mobiliteyi günlük kullanım için daha kullanışlı ve uygun hale getirme evriminde gerçek bir adımdır” diye açıklıyor. “Volterio ile elektrikli araçları şarj etmek için verimli ve basit bir çözüm geliştirmek için ideal bir ortağa sahibiz. Bu işbirliği sayesinde, Continental Engineering Services’in geliştirme deneyimi ve otomotiv uzmanlığı ile genç bir start-up’ın yaratıcılığını ve esnekliğini birleştiriyoruz.”

Volterio’nun genel müdürü Christian Flechl, “Continental ile otomatik şarj teknolojimizi endüstriyelleştirmek ve büyüyen bir pazarda başarıya ulaşmak için mükemmel bir ortağa sahibiz” diye açıklıyor. “Continental gerekli üretim kapasitesine ve ölçeklendirme yeteneklerine sahip.”

Her iki şirket de daha önce benzer şarj robotu çözümlerini aynı anda ve bağımsız olarak araştırmıştı. Yeni işbirliğinde her iki ortak da birbirini tamamlıyor, böylece günlük elektrikli mobiliteye uygun bir çözüm hızla geliştirilebilir ve halihazırda özel olarak ilgilenen müşterilere sunulabilir.

Yenilikçi şarj robotunun temel avantajları

Yeni teknoloji birçok avantaj sunuyor. Birincisi, enerji, tıpkı geleneksel şarj istasyonlarında olduğu gibi, fiziksel bir bağlantı yoluyla akar. Bu, manyetik alan aracılığıyla kablosuz endüktif şarjın aksine, şarj robotu ile doldurulurken neredeyse hiç enerji kaybı olmadığı anlamına gelir. Bu, bu çözümü özellikle sürdürülebilir ve verimli hale getirir. Ayrıca robot teknolojisi sayesinde şarj işlemi oldukça rahattır. Şarj istasyonlarından farklı olarak, kullanıcıların artık kapalı garajlarda ağır, potansiyel olarak kirlenmiş veya yağmura bulanmış şarj kablolarını taşımak gibi şarjın herhangi bir yönü hakkında endişelenmeleri gerekmiyor. Şarj işlemi tamamen otomatik olarak çalışır. Üstelik, ultra geniş bant aracılığıyla yer ve araç birimleri arasındaki iletişim, araç ve şarj robotunun şarj edilmeden önce santimetre hassasiyetinde hizalanmasını sağlar – kullanıcı nispeten rahat bir şekilde park edebilir, teknoloji doğru park etmeyi gerektirmez. Sistem ayrıca basit ve kurulumu hızlıdır. Örneğin, zemin ünitesi garaj zeminine kolayca yerleştirilebilir veya vidalanabilir. Teknoloji, gelecekte gerekli olacak şeyleri şimdiden sunuyor: Araçlar tamamen otomatik olarak sürülürse ve aynı zamanda kendilerini otoparklara park ederse, otomatik şarj çözümleri günlük otomotiv yaşamının bir parçası olacaktır.

Yenilikçi şarj çözümü, başlangıçta uygun 22 kW alternatif akım değerine sahip özel evlerde kullanım için sağlanmıştır. Çözüm, bir güçlendirmedir, bu nedenle mevcut araç model çeşitlerine sonradan takılabilir. İkinci adımda, örneğin otoparklar, benzin istasyonları veya 50 kW’tan fazla doğru akım şarj kapasitesine sahip fabrika alanları gibi zemine çekilebilen ortak alanlar için hızlı bir şarj çözümü geliştirilecektir. Bu, örneğin ticari araçların filo yönetimi için ilgili varyantları da içerir.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar