İşverenler Bordro Düzenlemek İçin Bu Tebliği Bekliyordu

İşverenler Bordro Düzenlemek İçin Bu Tebliği Bekliyordu
İşverenler Bordro Düzenlemek İçin Bu Tebliği Bekliyordu

Asgari ücretin üzerinde maaş alanın maaşı yıl içinde 6 kez değişecek, 6305 liralık net ücret yıl sonunda 5791 liraya inecek. Taban fiyattaki artış ile birlikte, fiyatların minimum fiyata kadar olan kısmının vergi dışı bırakılmasının akabinde, ilgili yasal düzenlemenin uygulama bildirisi de yayınlandı. Yüzbinlerce işletme, Ocak ayı bordrolarını düzenlemek için bu bildirimi bekliyordu.

Bildirime nazaran, fiyat gelirlerinin vergilendirilmesinde, maaş ödemesinin yanı sır birebir devirde yapılan ve fiyat olarak bedellendirilen; prim, kar, ikramiye, huzur hakkı, mesai fiyatı, döner sermaye fiyatı, ek ders fiyatı üzere ödemelerle birlikte kümülatif matrah temel alınacak.

İdare ve kontrol konseyi üyelerine ödenen huzur hakkı, uzmanlara, resmi arabuluculara, eksperlere, spor hakemlerine, atletlere yapılan ödemeler üzere fiyat sayılan ödemeler için de istisna uygulanacak.

Bildirimde fiyatın düzeyine nazaran vergilendirmenin nasıl yapılacağı da örneklerle açıklanıyor.

Buna nazaran minimum fiyatla çalıştırılan bir bireye aylık net 4 bin 253 lira ödenecek ve bunun tamamı istisnaya tabi olacağından bu emekçi için 750.60 lira sigorta primi ödenecek.

Minimum fiyatlı çalışıp aylık 996 lira mesai ve sosyal yardım ödemesi yapılan bir personelin 4 bin 965 lira olarak başlayan net fiyatı, vergi dilimi değişeceği için yılın son aylarında 4 bin 923 liraya düşecek.

Brüt fiyatı 8 bin lira olan bir çalışanın net fiyatı Ocak-Mayıs periyodunda 6 bin 395 lira, Haziran Temmuz aylarında 6 bin 55 lira, Ağustos’ta 6 bin 156 lir, Eylül-Ekim’de 6 bin 267 lira, Kasım’da 5 bin 931 lira ve Aralık’(ta 5 bin 791 lira olacak.

Kaynak: Hüseyin GÖKÇE / Dünya

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar