Türkiye’nin İlk Milli İstihbarat Gemisi Ufuk Korveti Mavi Vatan’da Göreve Başladı

Türkiye’nin İlk Milli İstihbarat Gemisi Ufuk Korveti Mavi Vatan’da Göreve Başladı
Türkiye’nin İlk Milli İstihbarat Gemisi Ufuk Korveti Mavi Vatan’da Göreve Başladı
Abone Ol  


STM’nin ana yüklenicisi olduğu Test ve Eğitim Gemisi TCG UFUK (A-591), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen tören ile görevine başladı.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde, Türkiye’nin savunma sanayii ve milli teknoloji hamlesinde önemli bir rol üstlenen STM Savunma Teknolojileri ve Mühendislik A.Ş., ülkemizin denizlerdeki harekât gücüne büyük katkı sağlayacak, Test ve Eğitim Gemisi Projesi’ni başarıyla tamamladı.

SSB ve STM arasında imzalanan sözleşme ile STM ana yükleniciliğinde çalışmalarına başlanan Test ve Eğitim Gemisi TCG UFUK (A-591), 14 Ocak 2022 tarihinde düzenlenen tören ile hizmete girdi.

İstanbul Tuzla’daki İstanbul Denizcilik Tersanesi’nde gerçekleştirilen törene; T.C. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz ve davetliler katıldı.

TCG UFUK’ta Yüzde 70 Yerlilik Oranı

SSB ve STM arasında 30 Aralık 2016 tarihinde imzalanan sözleşme ile Test ve Eğitim Gemisi Projesinde çalışmalar, 31 Mart 2017 tarihinde başladı. İstanbul Denizcilik Tersanesi’nde inşa işlemlerin tamamlanmasının ardından TCG UFUK, 9 Şubat 2019’daki törenle denize indirildi.

MİLGEM Ada Sınıfı Korvet tekne formu kullanılarak dizayn edilen TCG UFUK, ağır iklim ve deniz şartlarında, uluslararası sular dâhil 60 gün boyunca kesintisiz seyir yapabilecek.

Yaklaşık 194 yerli firmanın katkı verdiği TCG UFUK’un yerlilik oranı ise yüzde 70 seviyesine ulaştı. 110 kişilik personel kapasitesine sahip olan TCG UFUK Gemisi; 99,5 metre tam boya, 14,4 metre azami genişliğe, 2 bin 250 ton deplasmana ve 10 tonluk helikopter için gerekli platforma sahip.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar