TUSAŞ’tan Pakistan İle Uydu Alanında Anlaşma

TUSAŞ’tan Pakistan İle Uydu Alanında Anlaşma
TUSAŞ’tan Pakistan İle Uydu Alanında Anlaşma

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), 26 Ocak 2022 tarihinde Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Pakistan ile uydu alanında iş birliği yaptı. Pakistan Uzay ve Üst Araştırma Komisyonu (SUPARCO) ile birlikte imzalanan anlaşmada uydu projeleri geliştirilecek. Bu kapsamda TUSAŞ ve SUPARCO elektrikli haberleşme uyduları ve farklı uzay projelerine yönelik ortak çalışma yapacak.

TUSAŞ, Twitter hesabından SUPARCO anlaşması hakkında “Anlaşma kapsamında elektrikli haberleşme uyduları ve diğer uzay projelerine yönelik ortak çalışmalar gerçekleştireceğiz. İki ülke için hayırlı olmasını dileriz.” ifadelerinde bulundu.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile Arjantin merkezli INVAP S.E. ortaklığında Ankara ODTÜ Teknokent’te kurulan GSATCOM Uzay Teknolojileri AŞ, uluslararası pazarda önemli avantajlar sağlayacak yeni nesil haberleşme uydusu geliştirme programını 2019 yılında başlattı. Şirket fikri ve sinai haklarına tümüyle sahip olduğu yeni nesil haberleşme teknolojilerinin ilk yurt dışı satışını Arjantin’e gerçekleştiriyor. Proje kapsamında TUSAŞ, bir çok uydu alt sistem, ekipman ve mühendislik hizmetlerinin satışını gerçekleştirerek ülkemizin uzay alanındaki ilk ihracatını yapmış olacak.

Sivil amaçlı veri transferi için kullanılacak ve tümüyle elektrikli itki sistemine sahip olan yeni nesil ARSAT-SG1 Uydusunun, Ka-bant’da 50 Gbps’i aşan çıkış kapasitesi ile dünyadaki emsalleri arasında önemli bir teknolojik konumda olması bekleniyor.

TUSAŞ’dan El Salvador ile uydu alanında iş birliği anlaşması

El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele ve beraberindeki heyet Türk Havacılık ve Uzay Sanayisi (TUSAŞ) tesislerini ziyaret etti. Ziyaret esnasında El Salvador ile uydu alanında iş birliği anlaşması imzalandı. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil gelişmeyi, “Havacılık ve uzay alanındaki kabiliyetlerimizle işbirliğine hazır olduğumuzu ileterek, uydu alanındaki işbirliği anlaşmamız ile güzel bir başlangıç yapmış olduk. Hayırlı uğurlu olsun” ifadeleriyle duyurdu.

Kaynak: DefenceTurk

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar