ASELSAN, Savaş Uçaklarına İçin Çoklu Mühimmat Salanı Geliştiriyor

ASELSAN Savas Ucaklarina Icin Coklu Muhimmat Salani Gelistiriyor
ASELSAN, Savaş Uçaklarına İçin Çoklu Mühimmat Salanı Geliştiriyor

ASELSAN’ın 2021 Faaliyet Raporu’nda yer alan bilgilere göre ASELSAN, genel maksat bombalarına yönelik çoklu mühimmat salanı geliştiriyor. Mühimmat salanı ile tek salanda 2 adet Mk-82 ve Mk-83 tipi mühimmatlardan iki adet taşınabilecek. Geliştirilecek salan aynı zamanda Minyatür Bomba ve benzeri mühimmatların kullanımına da imkan sunacak.

Geliştirilecek çoklu salanın L3Harris tarafından geliştirilen BRU-57 çoklu taşıma salanının muadili olacağı değerlendirilebilir. Aynı şekilde tek bir istasyondan 2 adet mühimmatın taşınmasına olanak tanıyan BRU-57; 500 ila 1000 lb sınıfı genel maksat bombaları ve AGM-154 JSOW mühimmatlarını kullanabilmektedir. BRU-57A konfigürasyonunda ise salan üzerinde iki farklı mühimmat aynı anda taşınabilmektedir.

BRU-57 çoklu salan

ASELSAN’ın 2021 faaliyet raporunda şu şekilde açıklamıştır: “MSB ile imzalanan Çok Maksatlı Pylon Geliştirilmesi Sözleşmesi kapsamında, uçağın bir istasyonunda iki adet güdümlü mühimmat (LGK-82, HGK-82, KGK-82/83, TEBER-82) taşıyabilen çoklu salan geliştirilecek ve sertifikasyon testleri tamamlanacaktır. SSB ile imzalanan Minyatür Bomba Tedarik Sözleşmesi kapsamında 2020 yılında sertifikasyon testleri tamamlanan Minyatür Bomba ve Çoklu Taşıma Salanı’nın seri üretimi yapılarak Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslimatı gerçekleştirilecektir. Aynı proje kapsamında, parçacık tesirli Harp Başlığı da geliştirilecektir.”

Çoklu Taşıma Salanları, Güdümlü mühimmatların savaş uçaklarına entegrasyonunun yapılabilmesini ve bu uçaklardan atılmalarını sağlayan kritik birimlerdir. Minyatür Bomba için geliştirilen Çoklu Taşıma Salanı, 4 adet Minyatür Bomba (MB) taşıyabilen, F-16 uçağının iki istasyonuna takılarak bir sortide 8 farklı hedefe angajman imkânı sağlayacaktır.

Kaynak: DefenceTurk

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar