Köpek Maması Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Köpek Ödül Maması Nedir?

kopek mamasi
kopek mamasi

Köpek maması çeşitleri hakkında gerekli bilgileri öğrendiğinize göre geriye köpek maması nasıl seçilir sorusunu cevaplamak kalıyor. Sadık dostlarımız için seçtiğiniz mamalar çok önemlidir. Köpekler, mamanın iyi mi yoksa kötü kalitede mi olduğunu size söyler! İyi kalitede bir mamayı seçtiğinizde genelde hepsini büyük bir iştahla tüketeceklerdir! Ayrıca köpeğinizin dışkısı katı ama kuru olmamalıdır. Tüyleri parlak olmalı ve okşandığı zaman tüyleri hiç dökülmemelidir! İşe bunun gibi önemli belirtilerle seçeceğiniz köpek maması ve ödül maması için önemli bazı bilgiler bu yazımızda…

Köpekler dostluklarının karşılığında sevgi ve ilgi beklerler. Evde köpek besleyenler bu ilgili ve sevgiyi onlara mama vererek ödüllendirirler. Bu noktada tıpkı insanlar gibi köpeklerinde beslenmesine dikkat etmesi gelişimleri açısından büyük önem taşır. Köpek maması alırken, mamanın belirli standartlarda üretildiğinden ve köpeğiniz için yeterli olup olmadığından emin olmanız için bazı noktalara özen göstermeniz gerekiyor. Kaliteli beslenmek, tüm hayvanların hakkıdır. Ayrıca ödül için köpek ödül maması almalısınız!

Köpekler için yanlış seçilen mamalar, köpeklerin beslenmelerini olumsuz olarak etkilemektedir. Bu gibi durumlar, köpeklerde rahatsızlıklara neden olabilir. Bu yüzen köpek maması alırken, özellikle kuru mamalarda daha dikkatli olunması gerekir.

Köpek Maması Çeşitleri Nelerdir?

Köpeğinize mama ararken her şeyden önce farklı şekil, tat ve besin değerlerine sahip olan mama çeşitlerini iyi tanımalısınız. Hangi türü seçerseniz seçin, asıl amacınızın köpeğinizin tüm beslenme ihtiyaçlarını karşılayan bir mama bulmak olduğunu unutmamalısınız. Köpek maması satın alırken sağlıklı bir beslenme için hangi besinlere ihtiyaç duyduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu şekilde hem lezzetli hem de dengeli besin değerleri içeren köpek mamalarını kolayca seçebilirsiniz.

Kuru Köpek Maması

Ekonomik ve uzun raf ömrüne sahip köpek kuru mamaları evcil hayvan sahipleri tarafından en çok tercih edilen mama türlerinin başında geliyor. Farkı aromalar barındıran kuru mama çeşitleri, çiğneme sırasında tartar oluşumunu azalttığı için köpeklerin diş sağlığına da katkıda bulunuyor. Pişirme, soğutma ve çözme gibi ön hazırlıklar gerektirmeyen bu pratik yiyecekler mama kabı ile kolayca servis ediliyor. Ayrıca düşük sıvı içeriği nedeniyle kuru mamaları su kabıyla birlikte servis etmeniz gerekiyor.

Konserve Köpek Maması

Yaş mama olarak da bilinen konserve mamalar, içeriğindeki yüksek su oranı ve yumuşak dokusu nedeniyle köpekler tarafından çokça seviliyor. Ağızdaki sindirimi kuru mamalara kıyasla daha kolay olduğu için özellikle diş sağlığı iyi olmayan yaşlı köpekler için kullanılıyor. Bu tür mamaları seçerken öncelikle protein ve su oranlarına dikkat etmelisiniz. Eksiksiz bir beslenme için su oranı düşük seçeneklere yönelmekte fayda var. Ayrıca konserve köpek maması fiyatları diğerlerine kıyasla daha yüksek olabildiğini de ekleyelim.

Kemik ve Burgu Çubuk

Kemik ve burgu çubuklar köpeklerde içgüdüsel bir davranış olan çiğneme gereksinimini karşılamak için kullanılıyor. Çene kaslarını çalıştırma, dişlerini temizleme ve zihinsel uyarım sağlamanın en iyi yollarından biri olan köpek kemikleri, beslenme rutininde tamamlayıcı bir rol üstleniyor. Bu çiğneme ürünleri köpeğin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri karşılamasa da yüksek oranda protein içeren seçenekler sunuyor. Boğulma tehlikesinin önüne geçmek için köpek kemiği seçerken ağza tamamen girmeyen büyük boyutlu ürünleri tercih edebilirsiniz.

Köpek maması alırken nelere dikkat edilmeli?

 • Köpekler için en uygun mamalar genellikle kuru mamalardır. Bu durum köpeğinizin hem sindirim sistemi için hem de diş sağlığı için en uygun seçim olacaktır.
 • Yaşı ve ırkı mama seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli özelliktir. Kısırlaştırılmış olup olmaması da mama seçiminde göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Mamanın ilk içerikleri et ile başlanmalıdır. Bu noktada protein miktarının köpeğiniz için uygun olup olmamasına dikkat edin.
 • Bazı mamaların içerisinde kamış pekmezi, mısır şurubu gibi maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler köpeğiniz için oldukça zararlıdır. Kesinlikle tercih etmeyin!
 • Mama içeriğinin hayvansal türevler, tavuk ürünü ve buna benzer havya ürünlerini belirten mamalardan uzak durulması gereklidir.
 • Köpek mamasında katkı maddesi bulunmamalı ve doğal antioksidanlar içermelidir.
 • Köpek maması alırken D, A, B1 gibi vitaminler ve ayrıca mineraller içeren mamalara yönelmek daha doğru olacaktır. Aynı zamanda demir, kalsiyum, iyot, fosfor gibi maddelerin içerdiğinden de emin olmak gerekmektedir.
 • -Son yıllarda köpek mamalarında soya ürünleri kullanılmaktadır. Soya ürünleri köpeğiniz için alerjen bir reaksiyon gösterebilir. Bu yüzden köpek sağlığı için önerilmemektedir.
 • İnsan sağlığında zararlı olduğu, köpek maması satın alırken GDO bulunmadığından emin olmalısınız.
 • Mamaların taze olması, konunun temeli oluşturmaktadır. Taze olmayan, raflarda uzun süre bekleyen mamalar köpeklerin hoşlarına gitmeyebilir.
 • Satılan bazı mamalarda köpeklerin katı dışkılar çıkarabilmesi için zararlı pek çok madde bulunuyor. Köpeğin dışkısındaki sertlik ve katılık, mamaların kaliteli olduğu anlamını taşımıyor. Bu sebeple bu noktaya da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Evcil dostlarınızla eğlenceli vakit geçirmekte zorlanmıyor olabilirsiniz, fakat konu beslenmeye gelince işler biraz daha karmaşık hale geliyor. Ağzının tadını bilen köpekler köpek maması konusunda seçici davranırken, sağlıklı bir gelişim sürdürmeleri için hassas ve dengeli bir beslenme programına ihtiyaç duyuyor. Haliyle dört ayaklı aile üyelerinizin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için beslenme gereksinimlerini eksiksiz bir şekilde karşılamanız gerekiyor.

Yüzlerce farklı mama ve çiğneme ürünleri arasından karar vermekte zorlanabilirsiniz, bu rehberi okuyarak köpek maması seçiminde dikkat edilmesi gereken püf noktaları tüm detaylarıyla öğrenebilirsiniz.

Ödül Maması Nedir?

Diğerlerinden farklı bir amaca hizmet eden ödül mamaları, eğitim dönemlerinde köpeklerin davranışlarını şekillendirmek için kullanılıyor. Eğlenceli oyun aktivitelerinin vazgeçilmezi olan bu aperatifler genellikle kemik şekline sahip bisküvilerden oluşuyor. Protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral gibi besin katkıları içermesine rağmen, köpek ödüllerinin temel beslenme yerine geçmediğini bilmeniz gerekiyor. Bununla birlikte köpek ödül maması kullanırken üretici tarafından belirlenen günlük tüketim miktarına dikkat etmelisiniz. Ödül maması için kesinlikle juenpetmarket sitesini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz!

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar